‘Minutes’: członkowie RPP uznali w VII, że podwyżki stóp nie wpłyną na wzrost PKB

ISB
opublikowano: 23-08-2007, 14:19

Podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) 24-25 lipca jej członkowie uznali, że podwyżki stóp procentowych nie powinny wpłynąć na dynamikę wzrostu gospodarczego, wynika z "Opisu dyskusji na  posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 25 lipca 2007 r." (tzw. "minutes"), opublikowanego w czwartek przez Narodowy Bank Polski (NBP).

"Część członków Rady uznała, że podniesienie stóp procentowych w Polsce do poziomu istotnie wyższego niż w strefie euro jest uzasadnione wyższym poziomem neutralnej stopy procentowej w Polsce niż w strefie euro, co wynika z różnicy w tempie wzrostu produktu potencjalnego" - podano w "minutes".


Członkowie ci twierdzili także, że wzrost stóp procentowych w Polsce nie powinien ograniczyć dynamiki inwestycji, bowiem obecnie inwestycje w większym stopniu zależą od optymistycznych oczekiwań przedsiębiorców dotyczących utrzymania silnego wzrostu gospodarczego, niż od poziomu stóp procentowych.

Dodatkowo stwierdzili oni, że wysoki poziom indeksów giełdowych w Polsce obniża koszt inwestycji w relacji do wartości rynkowej przedsiębiorstw, co sprzyja inwestowaniu przez przedsiębiorstwa.

"Według tych członków niewielkie podwyższenie stóp procentowych nie powinno obniżyć tempa wzrostu gospodarczego. Świadczyć może o tym m.in. to, że mimo wzrostu podstawowych stóp procentowych NBP w kwietniu br., dynamika kredytu dla przedsiębiorstw w czerwcu br. nadal przyspieszała" - wynika z "minutes". (ISB)

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ‘Minutes’: członkowie RPP uznali w VII, że podwyżki stóp nie wpłyną na wzrost PKB