Minutes Fed: obawa spowolnienia powodem wycofania się z podwyżek w tym roku

opublikowano: 10-04-2019, 20:19

Na marcowym posiedzeniu FOMC zwrócono uwagę na hamowanie gospodarki pod koniec 2018 roku, które przedłużyło się na pierwszy kwartał.

Niepokój o spowolnienie gospodarki skłonił Fed do wycofania się z podwyżki stóp w tym roku.

- Większość uczestników posiedzenia uznała, że ewolucja perspektywy gospodarczej i zagrożeń dla tych perspektyw przemawia za pozostawieniem docelowego zakresu bez zmiany w pozostałej części roku – czytamy w „minutes”.

Uczestnicy posiedzenia zwrócili uwagę na to, że inflacja nie pokazuje oznak umocnienia w reakcji na poprawę sytuacji na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń. „Kilku” z nich sugerowało, że inflacja może nie być w stanie osiagnąć celu wyznaczonego przez Fed. 

Choć Fed zasygnalizował w marcu „cierpliwość” w sprawie stóp, niektórzy uczestnicy posiedzenia nie wykluczali kolejnej podwyżki jeszcze w tym roku. Wskazywali na silny rynek pracy, który miałby spowodować istotny wzrost wydatków na konsumpcję i zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego w nadchodzących miesiącach.

- Większość uczestników sygnalizowała, że nie spodziewa się aby ostatnia słabość wydatków była trwała i przedłużyła się poza pierwszy kwartał – czytamy w „minutes”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane