„Minutes” sugeruje możliwość szybszego wzrostu stóp

Protokół z grudniowego posiedzenia FOMC ujawnił, że dyskutowano o możliwości szybszego tempa wzrostu stóp procentowych.

Uczestnicy posiedzenia wskazywali, że ilość zagrożeń może skłaniać do przywołania innej ścieżki wzrostu stóp niż dotychczas. Wcześniej FOMC zapowiadał „stopniowe” podwyższanie stóp.

Jako największe zagrożenie wskazano możliwość spadku stopy bezrobocia mocno poniżej 4,5 proc., postrzeganych jako normalny poziom w perspektywie długoterminowej, zejście poniżej którego mogłoby stymulować wzrost inflacji. W listopadzie stopa bezrobocia wynosiła 4,6 proc. w USA. Jak napisano, „wielu” z uczestników posiedzenia dostrzegło ryzyko szybszego zacieśniania polityki monetarnej jeśli utrzyma się tak szybkie tempo spadku bezrobocia. Inni wskazywali, że szybsze tempo podwyżek stóp może mieć istotny wpływ na bilans Rezerwy Federalnej, wynoszący 4,5 bln USD.

14 grudnia FOMC zdecydował jednogłośnie o podwyższeniu zakresu stopy funduszy federalnych o 25 pkt bazowych do 0,50-0,75 proc. Była to druga podwyżka w okresie dekady. Jednocześnie zasugerowano, że w 2017 roku mogą być trzy podwyżki stóp, a nie dwie jak sądził rynek bazując na wcześniejszych sygnałach z banku centralnego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / „Minutes” sugeruje możliwość szybszego wzrostu stóp