„Minutes”: rozpoczęcie redukcji zakupów obligacji od połowy listopada lub połowy grudnia

opublikowano: 13-10-2021, 20:17

Uczestnicy posiedzenia FOMC we wrześniu generalnie byli zgodni, że pomimo zakażeń wariantem delta koronawirusa redukcja zakupów obligacji przez bank centralny powinna rozpocząć się w połowie listopada lub połowie grudnia.

- Uczestnicy generalnie oceniali że, biorąc pod uwagę utrzymanie się gospodarki na drodze poprawy, proces stopniowego redukowania zakupów obligacji, kończący się w połowie przyszłego roku, prawdopodobnie byłby właściwy – głoszą „minutes” z posiedzenie FOMC w dniach 21-22 września.

Jego uczestnicy uznali, że jeśli decyzja o rozpoczęciu zmniejszania zakupów zapadłaby na kolejnym posiedzeniu, „proces redukcji może rozpocząć się od zakupów rozpoczynających się w połowie listopada lub w połowie grudnia”.

Fed kupuje obecnie co miesiąc obligacje za 120 mld USD miesięcznie. Uczestnicy posiedzenia FOMC mówili o obniżaniu kwoty zakupów o 15 mld USD miesięcznie, ale kilku chciało bardziej zdecydowanej redukcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane