Minutes RPP: stabilizacja stóp będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego

  • PAP
opublikowano: 28-06-2018, 14:16
aktualizacja: 28-06-2018, 14:16

Większość członków RPP uważa, że stabilizacja stóp procentowych będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego i wspierać utrzymanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz inwestycji - wynika z minutes po czerwcowym posiedzeniu Rady.

"Większość członków Rady wyraziła opinię, że biorąc pod uwagę aktualne informacje, stabilizacja stóp będzie nadal sprzyjać realizacji celu inflacyjnego, a jednocześnie wspierać utrzymanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego, w tym dalszego ożywienia inwestycji" - napisano w dokumencie.

Zobacz więcej

RPP

Krystian Maj/FORUM

W ocenie większości Rady, za stabilizacją stóp procentowych w Polsce przemawia również ich poziom w strefie euro.

"Członkowie ci wskazywali ponadto, że za utrzymaniem obecnego poziomu stóp procentowych w kolejnych kwartałach przemawia także konieczność uwzględnienia warunków monetarnych w najbliższym otoczeniu polskiej gospodarki, w tym prawdopodobnie nadal ujemnego poziomu stóp w strefie euro" - napisano.

Część członków Rady podnosiła argumenty dotyczące możliwości rozważenia podwyżek i obniżek stóp procentowych.

"W opinii części członków Rady, jeśli napływające dane i prognozy wskazywałyby na dalszy wzrost dynamiki wynagrodzeń i silniejsze od obecnie oczekiwanego nasilenie presji inflacyjnej, uzasadnione może być rozważenie podwyższenia stóp procentowych w kolejnych kwartałach" - napisano.

"Pojawiła się także opinia, że w razie istotnego osłabienia się wskaźników aktywności gospodarczej połączonego z wyraźnym pogorszeniem się nastrojów konsumentów i przedsiębiorstw w dłuższym okresie zasadne może być rozważenie obniżenia stóp procentowych" - dodano.

Rada uważa, że w kolejnych miesiącach inflacja może rosnąć, ale w horyzoncie projekcji utrzyma się w pobliżu celu.

"Dyskutując na temat perspektyw dynamiki cen, wskazywano, że ze względu na wcześniejszy wzrost cen ropy naftowej na rynkach światowych oraz pewne osłabienie się kursu złotego w ostatnim okresie inflacja w kolejnych miesiącach może wzrosnąć" - napisano.

"Jednocześnie – zgodnie z dostępnymi prognozami – w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego" - dodano.

W opisie dyskusji po czerwcowym posiedzeniu pojawił się nowy fragment dotyczący sytuacji na rynku kredytowym.

"Analizując sytuację na rynku kredytowym, podkreślano, że kredyt dla sektora niefinansowego rośnie w umiarkowanym tempie. Według niektórych członków Rady wskazuje to na brak nadmiernego popytu na finansowanie zewnętrzne ze strony podmiotów gospodarczych" - napisano.

"Inni członkowie Rady oceniali natomiast, że wzrost kredytu może być ograniczany przez zmniejszającą się skłonność banków do zwiększania akcji kredytowej dla sektora prywatnego" - dodano.

Na posiedzeniu 6 czerwca 2018 r. RPP pozostawiła bez zmian stopy procentowe.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu