Minutki rozczarowały, na europejskich parkietach wahania

  • PAP
opublikowano: 22-08-2019, 09:47

"Minutki" Fed rozczarowały rynkowych graczy, na europejskich parkietach czwartek rozpoczyna się od mieszanych wskazań indeksów, podają maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,4 proc. Zniżkom przewodzą spółki cykliczne.

Na plusie o 34 proc. są akcje spółki NMC Health - agencja Reuters podała, że dwie firmy złożyły ofertę przejęcia pakietu 40 proc. tego operatora szpitali.

O 1,6 proc. drożeją akcje spółki Osram Licht po udzieleniu zezwolenia AMS na złożenie oferty przejęcia niemieckiej firmy za 4,2 mld USD. To zwiększa presję na Bain Capital i Carlyle Group, aby podwyższyły swoją ofertę przejęcia Osram.

Tymczasem z opublikowanych w środę "minutek" Fed wynika, że większość członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej oceniło lipcową obniżkę stóp procentowych o 25 pb jako "dostosowanie w środku cyklu". Kilku bankierów wskazało na konieczność elastycznej funkcji reakcji Fed.

Prezes Fed Jerome Powell poinformował w lipcu, że członkowie FOMC traktują obniżkę jako "dostosowanie polityki w środku cyklu gospodarczego”, co nie oznacza "początku długiego cyklu obniżek".

Inwestorzy ocenili, że "minutki" nie przesądzają o kolejnej obniżce stóp procentowych w USA. Teraz więc ich uwaga kieruje się na rozpoczynające się w czwartek coroczne sympozjum bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole, gdzie w piątek wystąpi prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Tymczasem we Włoszech czwartek jest drugim dniem konsultacji prowadzonych przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę w sprawie rozwiązania kryzysu rządowego, do którego doszło po wtorkowej dymisji premiera Giuseppe Contego, w rezultacie rozpadu koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.

Szef państwa będzie rozmawiał z delegacjami największych ugrupowań parlamentarnych, wśród nich Ligi, Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej.

Analitycy wskazują, że sierpień jest na rynkach akcji bardzo niestabilnym miesiącem, zdominowanym przez obawy makro związane z pogorszeniem relacji handlowych pomiędzy USA a Chinami, niepewności co do przyszłych relacji W.Brytanii z UE oraz właśnie kryzysu politycznego we Włoszech.

"Wygląda jednak na to, że nastroje chyba nieco się poprawiły w ciągu ostatnich 2-3 dni, więc inwestorzy może poczują się trochę odważniejsi, że może negatywne sprawy zostały nieco przesadzone, chociaż cała sytuacja nadal wydaje się delikatna" - mówi Ian Williams, strateg Peel Hunt.

Na rynku walutowym euro kosztuje 1,1093 USD, po wzroście o 0,1 proc., japoński jen 106,39 za 1 USD - w górę o 0,2 proc., a brytyjski funt traci 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST jest na poziomie 1,56 proc., o 3 pb w dół.

Ropa na NYMEX tanieje o 0,1 proc. do 55,65 USD/b.

Złoto tanieje o 0,2 proc. do 1.500,01 USD za uncję.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu