Minuty Rady Polityki Pieniężnej

BMK
opublikowano: 25-05-2007, 00:00

Rada uchyla drzwi na decyzyjne posiedzenia. Na razie na te sprzed miesiąca.

Rada uchyla drzwi na decyzyjne posiedzenia. Na razie na te sprzed miesiąca.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP), wzorem niektórych banków centralnych, zaczęła comiesięczną publikację tzw. minutes, czyli opisów dyskusji podczas decyzyjnych posiedzeń.

— Jest to znacznie lepszy sposób komunikowania się RPP z rynkami niż komunikaty po posiedzeniach. W miarę pojawiania się nowych minutes łatwiej będzie śledzić, które wątki w dyskusji są bardziej eksponowane, a które mniej. Pomoże to ocenić, jaki nurt myślenia przeważa w radzie. To ułatwi przewidywanie jej decyzji — uważa Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH.

Z pierwszych minutes dowiadujemy się m.in., że według członków RPP wysokie tempo wzrostu PKB utrzyma się przynajmniej w średnim okresie, czemu pomoże organizacja EURO 2012. Niektórzy nie byli pewni co do tego, na ile rosnące płace są wynikiem trwałych tendencji, a na ile czynników jednorazowych.

Odniesiono się też do kwietniowej projekcji inflacyjnej: członkowie rady nie byli zgodni w jej ocenie. Zgodzili się co do konieczności zaostrzenia polityki pieniężnej (czego wyrazem była podwyżka stóp o 25 pkt bazowych), choć mieli odmienne zdania w kwestii wyboru odpowiedniego momentu.

— Widać, że rada nie chce się spieszyć z podwyżkami —uważa Marcin Mrowiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu