Misie muszą odpocząć

opublikowano: 24-04-2019, 22:00

Za nami bardzo udany początek roku dla segmentu średnich i mniejszych spółek („misiów”).

BARTŁOMIEJ CENDECKI Quercus TFI

Indeks sWIG80 wzrósł o ponad 14 proc. od początku roku. Dotarł w pobliże 12 300 pkt i wszedł w ostatnim czasie w lekką korektę, wykazując chwilowy brak siły do kontynuacji ruchu w górę.

Z jednej strony taki wzrost może cieszyć, ale z drugiej strony mniejsze spółki mają jeszcze do odrobienia spore straty z ostatnich dwóch lat. Baza, z której odbijają, jest naprawdę niska. Fundamentalnie większość spółek w dalszym ciągu jest tania, a często nawet bardzo tania. Wskaźniki cena/ zysk w przedziale 6-10 nie są wyjątkiem. Dodatkowo zbliżamy się właśnie do gorącego okresu dywidendowego. Akcjonariusze wielu mniejszych spółek mogą liczyć na wysokie stopy dywidend, nierzadko sięgające 7-10 proc. Można założyć także, że duża część pieniędzy z otrzymanych dywidend (choć stanie się to raczej bliżej drugiej połowy 2019 r.) ze względu na brak sensownej alternatywy wróci na rynek akcji. Ponadto pojawiają się kolejne wezwania na mniejsze spółki, co potwierdza ich atrakcyjność dla inwestorów branżowych. Najświeższe przykłady to Prime Car Management oraz Atrem. Stymulacja fiskalna ze strony rządu powinna również wspierać mniejsze firmy.

Do kontynuacji zwyżki „misiów” brakuje przede wszystkim napływu świeżego kapitału do funduszy. Mimo wzrostu indeksu sWIG80 o ponad 15 proc. w ostatnich miesiącach pieniądze klientów nadal odpływały z funduszy akcji. Dlatego też można założyć, że krótkoterminowo akcje małych i średnich spółek weszły w fazę odpoczynku, być może nawet jakiejś korekty. Fundamentalnie spółki te są atrakcyjnie wyceniane, a sezon dywidendowy może dostarczyć nowego kapitału, który stanie się paliwem do zwyżki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu