Mispol nie zwalnia, zwolnił jego kurs

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 05-10-2007, 00:00

SPÓŁKA DNIAAkcje firmy dostały zadyszki. Lekarstwem mogą się okazać dobre wyniki.

Sezon wyników z III kwartału rusza dopiero pod koniec października, rusza, ale gra pod wyniki zawsze rozpoczyna się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Przed każdym takim wysypem raportów inwestorzy mają swoje typy. Czasami warto postawić na spółki, w których widoczna jest sezonowość wyników.

Dlatego przed prezentacją raportów z III kwartału warto zastanowić się — kto w tym okresie ma żniwa?

Jednym z jesiennych żniwiarzy jest Mispol. Trzeci kwartał, czyli sezon wakacyjny jest z reguły najlepszy pod względem przychodów oraz zysków dla grupy, która zajmuje się produkcją i dystrybucją konserw mięsnych, pasztetów oraz dań gotowych. Z informacji „PB” wynika, że w tym roku będzie podobnie. Spółka z Suwałk może pokazać wyższe przychody niż rok temu i równie wysoką rentowność jak w III kwartale 2006 r. W minionym roku zysk netto wypracowany w ciągu trzech wakacyjnych miesięcy stanowił prawie 40 proc. całorocznych zysków.

Coraz większą siłą spożywczego holdingu staje się eksport. W pierwszym półroczu stanowił on około 15 proc. całości przychodów i wzrósł o 36 proc. w stosunku do takiego samego okresu 2006 r. Tak znacząca dynamika wynikała m.in. z z rosnącego popytu na rynkach zagranicznych związanym z emigracją Polaków na zachód Europy. Niezależnie od tego spółce udało się też pozyskać nowych odbiorców na Litwie i Łotwie.

Mispol zapewnia, że w III kwartale jeszcze zwiększył ilość wysyłanego za granicę towaru. Spółce udało się podpisać zagraniczny kontrakt na dostawy do angielskiego Tesco, a teraz negocjuje z innymi dużymi sieciami. Za granicą osiąga podobne marże jak w kraju.

Mispolowi zależy też na opanowaniu rynków wschodnich. Kontroluje on na Białorusi Grupę Grodex, która od trzech lat jest w swoim kraju liderem w kategorii sprzedaży pasztetów i konserw. Białoruś traktowana jest też jako przyczółek do wyjścia na rynek rosyjski, kazachski i mołdawski. Prowadzone są również negocjacje handlowe w Gruzji, Armenii, Mongolii i Turkmenistanie.

Istotnie na rozwój Mispolu wpływa także konsolidacja. Spółka ma na swoim koncie przejęcia takich firm, jak PMB, Agrovity, KSK Bono i nadal chce przeprowadzać akwizycje. Z pobieżnych szacunków, jakie przedstawił zarząd Mispolu, wynika, że w tym roku obroty pro forma całej grupy mogą oscylować wokół 600 mln zł. Dla porównania w zeszłym roku skonsolidowane przychody spółki nieznacznie tylko przekraczały 100 mln zł.

co dalej

Jak III Kwartał?

Akcje Mispolu są na giełdzie obecne już od ponad roku. Do lipca ich kurs systematycznie piął się w górę. Jednak później przyszła zadyszka, na którą spory wpływ mogło mieć pogorszenie się ogólnego klimatu na giełdzie. Ale Mispol będzie miał szansę przypomnieć się inwestorom. Wystarczy tylko pochwalić się dobrymi wynikami za III kwartał.

Maciej

Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mispol nie zwalnia, zwolnił jego kurs