Mizeria maluchów to nic nowego

TOMASZ HOŃDO starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 17-10-2017, 22:00

Zaległości sWIG80 względem wyjątkowo mocnego w tym roku WIG20 zaczęły powstawać już... rok temu

Chociaż sWIG80 spada od kwietnia tego roku, to bliższa analiza pokazuje, że zaległości względem wyjątkowo mocnego w tym roku WIG20 zaczęły powstawać już... rok temu. Szczyt tzw. siły relatywnej odnotowaliśmy dokładnie 30 września 2016 r. Innymi słowy — indeks małych spółek już od roku przeżywa okres relatywnej słabości względem WIG20. W tym czasie powstała wręcz przepaść w stopach zwrotu. W najgorszym na razie momencie (11 października) różnica wyniosła aż 46 pkt. proc.

Czy podobne epizody zdarzały się już w przeszłości? Jak najbardziej. Trwająca od roku mizeria wśród małych spółek, choć jest bez wątpienia bolesna dla wielu inwestorów, nie jest niczym nowym. Takie epizody zdarzały się historycznie z zadziwiającą regularnością, różniły się natomiast zasięgiem. Obecna fala słabości jest najgłębsza od 2005 r. (-48 pkt. proc.). Najgorszy historycznie okres zdarzył się w 1998 r. (tuż po azjatyckim kryzysie finansowym i w trakcie kryzysu rosyjskiego). Wtedy przepaść w stopach zwrotu wyniosła aż 65 pkt. proc.

Jaki morał płynie z tej opowieści? Okres relatywnej słabości indeksu małych spółek wpisuje się w historyczny cykl. Jest już z pewnością mocno zaawansowany (choć do rekordu brakuje jeszcze prawie 20 pkt. proc.). Istotne jest to, że kiedy powstawała tego rodzaju przepaść w stopach zwrotu, zwykle był to paradoksalnie dobry moment, by cieplej spojrzeć na akcje „maluchów”. Przecież w długim okresie siła relatywna sWIG80 jest mimo kolejnych korekt w trendzie wzrostowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ HOŃDO starszy analityk Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu