MKiDN: utrzymane limity produkcyjne dla filmów fabularnych w ramach systemu „zachęt”

  • PAP
opublikowano: 31-12-2020, 09:32

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, ze względu na sytuację epidemiczną i gospodarczą, postanowił utrzymać na 2021 r. limity produkcyjne dla filmów fabularnych obowiązujące w 2020 r. - poinformował w czwartek MKiDN.

W komunikacie opublikowanym na stronie resortu podano, że "minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, ze względu na sytuację epidemiczną i gospodarczą, postanowił utrzymać na 2021 r. limity produkcyjne dla filmów fabularnych obowiązujące w 2020 r. Dotychczasowe plany zakładały zwiększenie w 2021 r. wartości produkcji, które mogą aplikować o wsparcie finansowe w PISF w systemie tzw. +zachęt+. Dzięki decyzji ministra więcej koprodukcji będzie mogło uzyskać dofinansowanie w ramach +zachęt+ w 2021 r. To kolejna forma wsparcia branży kinematograficznej w czasie epidemii oraz przykład elastycznego reagowania na sytuację gospodarczą".

W związku ze zmianami w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego wykazu polskich kosztów kwalifikowalnych, parametrów utworów audiowizualnych oraz dokumentów związanych z przyznawaniem wsparcia finansowego na produkcję audiowizualną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w 2021 r. o wsparcie finansowe na produkcję audiowizualną filmu fabularnego będą mogły ubiegać się produkcje, których wartość polskich kosztów kwalifikowalnych przekracza 3 000 000 zł w ramach budżetu produkcji audiowizualnej. Powyższa zmiana uzasadniona jest sytuacją epidemiczną i spowodowanym nią zmniejszeniem budżetów produkcji audiowizualnych oraz ograniczeniami możliwości dystrybucji kinowej. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane