Czytasz dzięki

ML: banki w Europie Środkowej mają wciąż duży potencjał rozwoju

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-09-2005, 20:20

W krótkim i średnim okresie perspektywa wzrostu zysków i cen akcji spółek bankowych w Polsce, Czechach i na Węgrzech jest atrakcyjna, ponieważ konwergencja (upodabnianie się wyceny spółek na europejskich rynkach wschodzących, do wyceny ich odpowiedników na Zachodzie) wciąż kryje w sobie niewykorzystany potencjał - uważają analitycy Merrill Lynch.

W krótkim i średnim okresie perspektywa wzrostu zysków i cen akcji spółek bankowych w Polsce, Czechach i na Węgrzech jest atrakcyjna, ponieważ konwergencja (upodabnianie się wyceny spółek na europejskich rynkach wschodzących, do wyceny ich odpowiedników na Zachodzie) wciąż kryje w sobie niewykorzystany potencjał - uważają analitycy Merrill Lynch.

    "Najważniejszym motorem rozwoju jest zakres tzw. penetracji finansowej, która w trzech krajach Europy Środkowej nadal jest niska, zwłaszcza w odniesieniu do produktów kredytowych, takich, jak kredyty udzielane pod zastaw nieruchomości i oszczędności niebankowych, np. funduszy inwestycyjnych" - napisali w poniedziałkowym komentarzu analitycy ML.

    Stosunek pożyczek hipotecznych do PKB na Węgrzech wynosi  niespełna 10 proc., a w Polsce i w Czechach - 5 proc. Tymczasem w Portugalii jest to 50 proc., a w Hiszpanii 42 proc. Dług hipoteczny statystycznego Polaka wynosi niespełna 200 euro, wyliczyli analitycy ML.

    W funduszach inwestycyjnych Polacy ulokowali 11 proc. swych oszczędności, więcej niż Czesi i Węgrzy, natomiast w przypadku Włochów jest to 34 proc., a Greków 19 proc.

    W ocenie ML, aktywa banków w Polsce, Czechach i na Węgrzech do 2010 roku mogą rosnąć w tempie 12 proc. rocznie, a roczna dynamika zysków może wynieść ok. 10 proc.

    Kalkulacja analityków opiera się na założeniu, że spodziewany nominalny wzrost PKB w Polsce z pominięciem inflacji do 2010 roku wyniesie średnio 6 proc. rocznie.

    W zestawieniu z pogłębiającą się penetracją usług bankowych,  prowadzi to ich do wniosku, iż przeciętna roczna stopa wzrostu wyniesie 8 proc. w przypadku depozytów oszczędnościowych, 21 proc. dla kredytów hipotecznych i 25 proc. dla funduszy inwestycyjnych.

    Zastrzegają, że dynamiki wzrostu nie należy rozpatrywać w oderwaniu od innych czynników. Jednym z nich jest to, że konwergencja obejmuje nie tylko upodabnianie się wyceny aktywów, ale także upodabnianie się zwrotu osiąganego na tych aktywach.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane