ML: dane o produkcji pomagają obligacjom

Przemek Barankiewicz
19-09-2002, 11:14

Polskie obligacje pięcioletnie są dobrą inwestycją krótkoterminową – ocenia bank Merrill Lynch. W codziennym raporcie analitycy spodziewają się cięcia stóp o 50 punktów, ale raczej na posiedzeniu w październiku, niż w przyszłym tygodniu.

- Dane o produkcji przemysłowej okazały się gorsze nawet od naszych pesymistycznych prognoz. Potwierdzają one, że jest ciągle za wcześnie mówić o jakimkolwiek większym ożywieniu gospodarczym – uważa Ewa Limańska-Morna, analityk ML.

Jej zdaniem, dane są za to dobre dla rynku obligacji. Rentowność „pięciolatek” już spadła o 5 punktów bazowych do około 7 proc.

- Słabe sierpniowe dane sugerują, że tegoroczna dynamika PKB będzie zbliżona do 1 proc., wobec 1,5 proc., o których mówili wcześniej optymiści. Poddają też w wątpliwość wiarygodność prognozowanego przez rząd 3,5 proc. wzrostu gospodarczego w 2003 r. – ocenia analityk.

ML nie obawia się efektów piątkowych rozmów rządowych nad budżetem.

- Dopóki rząd nie zwiększy znacznie poziomu wydatków budżetowych w 2003 r., projekt budżetu będzie stosunkowo neutralny dla rynku – uważa Ewa Limańska-Moran.

Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 1,2 proc. w ujęciu miesięcznym i o 1,1 proc. w ujęciu rocznym.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ML: dane o produkcji pomagają obligacjom