ML: PPI i inflacja wzrosną w najbliższych miesiącach

Administrator
opublikowano: 21-01-2002, 11:28

Gorsze niż oczekiwano dane o produkcji przemysłowej w grudniu, to głównie efekt mniejszej ilości dni pracy w tym miesiącu, uważają analitycy Merrill Lynch. Ich zdaniem, deflacja cen producentów była większa niż oczekiwano. Są jednak zdania, że w najbliższych miesiącach PPI wzrośnie, głównie za sprawą wzrostu cen energii elektrycznej.

Gorsze niż oczekiwano dane o produkcji przemysłowej w grudniu, to głównie efekt mniejszej ilości dni pracy w tym miesiącu, uważają analitycy Merrill Lynch.

Ich zdaniem, deflacja cen producentów była większa niż oczekiwano. Są jednak zdania, że w najbliższych miesiącach PPI wzrośnie, głównie za sprawą wzrostu cen energii elektrycznej.

Choć sejmowa komisja odrzuciła rządową nowelizację ustawy, która miała wprowadzić podatek akcyzowy na energię elektryczną, zdaniem analityków, prawdopodobieństwo jej wprowadzenia jest bardzo duże.

W ocenie autorów raportu, zarówno dane o produkcji przemysłowej jak i PPI pozwalają przyjąć, że podczas najbliższego posiedzenia RPP zdecyduje o cięciu stóp procentowych o 100-150 pkt. bazowych.

- Wydaje się jednak prawdopodobne, że będzie to jedyna obniżka stóp procentowych w I kw. głównie za sprawą możliwego wzrostu inflacji w lutym i marcu do 4,3-4,4 proc., zanim ponownie zacznie ona spadać w kwietniu i maju – głosi raport Merrill Lyncha.

Dane o wynikach produkcji przemysłowej w grudniu znajdziesz tutaj.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ML: PPI i inflacja wzrosną w najbliższych miesiącach