ML: Wypowiedzi Filara sugerują możliwość redukcji stóp o 50 pkt bazowych

Polska Agencja Prasowa SA
22-06-2005, 20:52

Ostatnie wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusza Filara zwiększają prawdopodobieństwo redukcji podstawowych stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady 28-29 czerwca o 50 pkt bazowych - uważają analitycy Merrill Lynch (ML).

Ostatnie wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusza Filara zwiększają prawdopodobieństwo redukcji podstawowych stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady 28-29 czerwca o 50 pkt bazowych - uważają analitycy Merrill Lynch (ML).

    Według ekspertów ML, którzy oczekiwali redukcji stóp o 50 pkt bazowych w lipcu, nastąpi ona jeszcze w czerwcu.

    W wypowiedzi cytowanej przez agencję Bloomberga we wtorek, Filar zwrócił uwagę na zmianę perspektywy wzrostu gospodarczego, która, jego zdaniem, stwarza potrzebę korekcyjnych działań w polityce pieniężnej. Wskazał też na dezinflację.

    Filar dodał, że PKB w II kwartale może być tylko nieznacznie wyższy niż w I kwartale, a dynamika inwestycji sięgająca 10 proc. w skali roku jest mało prawdopodobna.

    PKB w I kwartale 2005 roku wzrósł o 2,1 proc.

    "To, co czyni komentarz Filara interesującym, to fakt, że był on superjastrzębiem w RPP. Jako jedyny głosował w marcu przeciwko redukcji stóp o 50 pkt bazowych, a w lutym był po stronie tych członków Rady, którzy byli przeciwni zmianie nastawienia w polityce pieniężnej na ekspansywne" - podkreślają analitycy ML.

    "Warto odnotować, iż komentarze Filara sugerują nie tylko to, że zmianie uległa jego osobista ocena. Równie ważne jest to, że jego wypowiedzi są kolejnym komentarzem członka RPP zwiększającym szanse na to, że Rada może dokonać obniżki stóp procentowych już w najbliższym tygodniu" - stwierdzają.

    Stopa referencyjna NBP od kwietnia wynosi 5,5 proc. Ostatnia redukcja wyniosła 50 pkt bazowych.

    Andrzej Świdlicki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ML: Wypowiedzi Filara sugerują możliwość redukcji stóp o 50 pkt bazowych