Mlekpol się umacnia w klubie miliarderów

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 25-07-2008, 00:00

Elitarne grono firm spożywczych, których roczna sprzedaż przekracza 2 mld zł, powiększy się o Mlekpol.

Wielka fuzja na rynku mleczarskim

Elitarne grono firm spożywczych, których roczna sprzedaż przekracza 2 mld zł, powiększy się o Mlekpol.

Według oficjalnych statystyk, w Polsce działa blisko 20 tys. firm spożywczych. Na palcach jednej ręki można jednak policzyć te naprawdę duże. Grono producentów żywności i napojów bezalkoholowych, których roczna sprzedaż przekracza 2 mld zł, tworzyły dotąd Grupa Nestle, Grupa Animex oraz Maspex Wadowice. Teraz dołączy do niego Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol.

Siła konsolidacji

Gigant mleczarski z Grajewa awansuje dzięki przyłączeniu Rolniczej Spółdzielni Mleczarskiej Rolmlecz z siedzibą w Radomiu.

— Przedstawiciele Mlekpolu postanowili o połączeniu z RSM Rolmlecz — informuje Edmund Borawski, prezes Mlekpolu.

Dzięki temu Rolmlecz wkrótce stanie się formalnie częścią Mlekpolu.

— To jedno z największych przejęć w branży mleczarskiej w ostatnich latach. Dużym atutem Rolmleczu jest jego centralne położenie — komentuje Kazimierz Łoś, prezes grupy Lacpol.

— Możliwości Rolmleczu, do którego należą trzy zakłady produkcyjne, są ogromne i nie w pełni wykorzystywane. Zamierzamy to zmienić. Dzięki połączeniu przychody Mlekpolu powinny w tym roku wzrosnąć do 2 mld 150 mln zł — szacuje Edmund Borawski.

Mlekpol stanie się dzięki temu potentatem w branży mleczarskiej, dysponującym aż dziesięcioma zakładami produkcyjnymi. Odskoczy też największym konkurentom, jak Mlekovita czy Polmlek, którzy zaczynali już deptać mu po piętach.

Wzór do naśladowania

Przykład Mlekpolu i Maspeksu pokazuje, że firmy spożywcze z polskim kapitałem nie są bez szans w rywalizacji ze światowymi koncernami. Przedstawiciele branży sądzą, że w najbliższych latach wyrosną nam kolejni żywnościowi giganci.

— Polska jest dużym producentem żywności, nie ma więc powodu, by nie było u nas naprawdę dużych firm spożywczych, osiągających wielomiliardowe przychody i liczących się w regionie. Wierzę, że liczba takich podmiotów w najbliższych latach jeszcze się zwiększy — mówi Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Podkreśla, że Mlekpol i Maspex zawdzięczają swą silną pozycję szybkiej i rozważnie prowadzonej konsolidacji.

— To jedyny rozsądny kierunek rozwoju w dzisiejszych realiach rynkowych. Jeśli rząd nie będzie utrudniał ekspansji dużym firmom spożywczym, a te będą inwestować także za granicą, to będziemy z pewnością świadkami narodzin polskich koncernów spożywczych, może nie na skalę światową, ale środkowoeuropejską na pewno. W takim właśnie kierunku rozwija się wadowicki Maspex — przewiduje Andrzej Gantner.

W branży spożywczej działa kilka innych firm o wielomiliardowych przychodach. Chodzi o producentów papierosów i alkoholu. W ich przypadku jednak sporą część wartości sprzedaży stanowi akcyza.

NajwiĘksze firmy spoŻywcze w Polsce

Roczne przychody ze sprzedaży i główne marki

Grupa Nestle

3

mld złNescafe, Winiary, Princessa

Polski oddział największego koncernu spożywczego na świecie.

Grupa Animex

2,7

mld złKrakus, Morliny, Yano

Polski oddział amerykańskiego koncernu Smithfield Foods.

Maspex Wadowice

2,3

mld złTymbark, Kubuś, Lubella

Największy producent żywności i napojów bezalkoholowych z polskim kapitałem.

SM Mlekpol

2,1

mld zł* Łaciate, Milko, Rolmlecz

Największa polska spółdzielnia mleczarska z centralą w podlaskim Grajewie.

Wiktor

Szczepaniak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu