Młoda Polska w Szwecji

opublikowano: 25-10-2018, 22:00

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Sztuki w Göteborgu, we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie i Instytutem Adama Mickiewicza, otwiera przekrojową wystawę poświęconą sztuce polskiej z przełomu XIX i XX w.

Zaprezentowanych zostanie ponad 60 dzieł wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Większość to płótna wielkoformatowe autorstwa Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Edwarda Okunia, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza i Stanisława Wyspiańskiego. Będzie to pierwsza w Szwecji tak duża wystawa poświęcona Młodej Polsce — przyznali Anna Hyltze, dyrektor Muzeum Sztuki w Göteborgu, i Kristoffer Arvidsson, kurator szwedzkiej wystawy, podczas konferencji w Muzeum Narodowym w Warszawie 27 września 2018 r. Wzięli w niej udział również Krzysztof Olendzki, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, i Piotr Rypson, p.o. dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Twórcy wystawy pragną przybliżyć szwedzkiej publiczności sztukę polską końca XIX w., kiedy to — jak podkreślają — „pojęcie wolności i nadziei były ważnymi tematami polskiej kultury i sztuki”. Wystawa będzie dostępna od 27 października 2018 r. do 17 marca 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu