Młody biznesmen szuka inwestora

opublikowano: 14-06-2012, 00:00

Chcesz zainwestować w start-up? Wejdź na web.gov.pl/startup. PARP tworzy katalog firm powstałych w ramach Działania 3.1 PO IG.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) inauguruje dziś nowy serwis internetowy, skierowany do inwestorów, funduszy venture capital i aniołów biznesu zainteresowanych współpracą z młodymi przedsiębiorcami. Na web.gov.pl/startup pojawi się lista firm, które rozpoczęły działalność w inkubatorach przedsiębiorczości, centrach transferu technologii czy parkach technologicznych, a tym samym zyskały już pierwsze finansowanie dla swoich projektów. Dominują firmy z branż ICT, telekomunikacji, usług mobilnych, biotechnologii, motoryzacji, ochrony środowiska.

— Katalog będzie obejmował start-upy założone z pomocą 43 instytucji — beneficjentów Działania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, których celem jest promocja pomysłów na biznes opartych na nowatorskich rozwiązaniach i technologiach. W ramach inkubacji firmy otrzymały już zarówno finansowe wsparcie, jak i merytoryczne doradztwo biznesowe — wyjaśnia Michał Bańka, dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu w PARP. Na liście znajdą się spółki powstałe m.in. w AIP Seed Capital, SpeedUp Iqbator, InQbe, Technoboard, Jagiellońskim Centrum Innowacji. Fundusze posiadają mniejszościowe udziały w powstających firmach.

— Stworzony przez nas serwis ma ułatwić start-upom pozyskanie drugiej rundy finansowania, a tym samym zapewnić dalszy rozwój i pomóc w odniesieniu sukcesu rynkowego — zapewnia Michał Bańka. PARP dotychczas podpisała umowy z 42 instytucjami, ostatni kontrakt zostanie zawarty jeszcze w czerwcu. W efekcie dotychczasowych działań inkubatorów na rynku pojawiło się już ok. 250 innowacyjnych spółek. Docelowo w ramach Działania 3.1 ma ich powstać ponad 600. Na razie na web.gov.pl/startup widnieją opisy kilkudziesięciu firm, ale informacje będą stopniowo uzupełniane. Inauguracja serwisu zbiegnie się w czasie z warsztatami

„Perspektywy rozwoju rynku funduszy venture capital w Polsce” organizowanymi przez PARP i Krajowy Punkt Kontaktowy programu CIP działający przy Związku Banków Polskich. Inicjatywa ma na celu identyfikację barier oraz wypracowanie rekomendacji ułatwiających nawiązanie współpracy pomiędzy start-upami, sieciami aniołów biznesu i funduszami venture capital. Pod dyskusję zostaną poddane kwestie dotyczące m.in. polskiego rynku inkubatorów, koinwestycji, drugiej rundy finansowania i możliwości wyjścia z inwestycji. Pojawią się też pytania: jak trwała jest struktura rynku kapitałowego w Polsce i jakie perspektywy się przed nim rysują.

600 Tyle nowych firm ma docelowo powstać w ramach Działania 3.1 PO IG. Blisko połowa już została wprowadzona na rynek. Wszystkie stawiają na nowatorskie rozwiązania i innowację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu