Młodzi nie ufają rządowi i martwią się o środowisko

MD, DI
opublikowano: 16-10-2019, 22:00

Największe badanie dotyczące zachowań, nastawienia i wartości młodych Niemców w wieku od 12 do 25 lat jest regularnie zlecane przez naftowego giganta Shell od 1953 r.

W 2019 r. socjologowie z instytutu Kantar przeprowadzili ankiety i pogłębione wywiady z 2572 osobami. Do najciekawszych ustaleń badania należy m.in. to, że 53 proc. przedstawicieli tzw. pokolenia Grety (imię szwedzkiej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg) uważa, że rząd nie mówi obywatelom prawdy. 68 proc. zgadza się z twierdzeniem, że wypowiedzenie negatywnej opinii o obcokrajowcach prowadzi w Niemczech do otrzymania łatki „rasisty”.

34 proc. uważa, że ich społeczeństwo jest „infiltrowane przez islam”, a 51 proc., że państwo bardziej troszczy się o migrantów niż o Niemców. 20 proc. nie chce mieć za sąsiadów migrantów, a 57 proc. popiera decyzję kanclerz Angeli Merkel z 2015 r. o przyjęciu prawie miliona obcych. Wśród największych trosk młodego pokolenia na pierwszym miejscu znalazło się zanieczyszczenie środowiska (71 proc.), zamachy terrorystyczne (66 proc.) i zmiany klimatyczne (56 proc.). Co ciekawe — sytuacja gospodarcza, ubóstwo i bezrobocie, które do 2010 r. zajmowały czołowe pozycje, znajdują się na szarym końcu. Spada też zainteresowanie polityką — deklaruje to 41 proc. wobec 43 proc. w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu