MLP Group w pełni rozpoczęło prace nad magazynowym REIT

RADOSŁAW T. KROCHTA, prezes, dyrektor generalny MLP Group
opublikowano: 28-03-2018, 22:00

REIT-y w Polsce poza nieruchomościami mieszkaniowymi na wynajem powinny obejmować także, a nawet przede wszystkim nieruchomości magazynowe, biurowe i handlowe.

Możliwość inwestowania w nieruchomości poprzez REIT-y ma zwiększyć stopę oszczędności gospodarstw domowych. Przełoży się również na wzrost nakładów inwestycyjnych na sektor nieruchomości, a to zwiększy popyt na usługi sektora budownictwa w Polsce.

Umowy najmu w przypadku nieruchomości komercyjnych charakteryzują się bowiem długoterminowym wynajmem. To gwarantuje wysokie bezpieczeństwo regularnych wpływów z czynszów, które są głównym źródłem przychodów, a w efekcie także wypłaty inwestorom zysku w formie dywidendy. To przecież jedno z głównych przesłań dla takich form oszczędzania.

W pełni rozpoczęliśmy już prace dotyczące przygotowania naszej firmy do utworzenia magazynowego REIT-u. Zakładamy, że gotowy REIT będziemy mieli w pierwszym kwartale 2020 r. Prawdopodobnie będzie on oparty na legislacji jednego z krajów zachodnioeuropejskich, zapewne na prawie luksemburskim. Nie wykluczamy jednak, że w przypadku korzystnych dla nas warunków dostosujemy się do polskiej legislacji. Mamy rok na podjęcie ostatecznej decyzji.

Nasz pierwszy REIT będzie skonstruowany z polskich aktywów MLP Group o wartości około 1 mld zł.

Docelowo chcemy stworzy kilka REIT-ów. Obecnie wartość naszych nieruchomości inwestycyjnych sięga blisko 1,2 mld zł. Wówczas w segmencie nieruchomości magazynowych byłby to prawdopodobnie największy w Polsce i jeden z największych REIT-ów w Europie Środkowej. Chcemy do niego wnieść większość aktywów, które generują przychód z najmu.

Wraz z komercjalizacją kolejnych parków logistycznych będziemy tworzyć następne REIT-y. Dotyczy to także naszych parków, jakie będziemy uruchamiać na rynku niemieckim. Ekspansja za naszą zachodnią granicą jest naszym strategicznym celem na kolejne lata. Posiadamy już jeden park logistyczny MLP Unna na terenie Zagłębia Ruhry. To jednak dopiero początek. Nasza strategia zorientowana jest na to, żeby w ciągu najbliższych kilku lat Niemcy stanowiły więcej niż połowę naszego portfolio magazynowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RADOSŁAW T. KROCHTA, prezes, dyrektor generalny MLP Group

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu