MM znowu kusi kolekcjonerów

  • Ewa Bednarz
25-04-2014, 00:00

Zaplanowana na sobotę 26 kwietnia aukcja w krakowskim Nautilusie będzie podróżą przez kawałek historii sztuki.

ARTYSTYCZNY
PERFORMANCE:
Portret Cate
Blanchett
wykonany przez
Annie Leibovitz
w 2004 r. będzie
licytowany
na aukcji
krakowskiego
Nautilusa
od 3 tys. zł.
[FOT. NAUTILUS]
Zobacz więcej

ARTYSTYCZNY PERFORMANCE: Portret Cate Blanchett wykonany przez Annie Leibovitz w 2004 r. będzie licytowany na aukcji krakowskiego Nautilusa od 3 tys. zł. [FOT. NAUTILUS]

Oprócz „Dwunastoletniego Jezusa w świątyni” z 1503 r. Albrechta Dürera, który nie jest rzadkością, a wciąż cieszy się zainteresowaniem, wielbiciele sztuki dawnej będą mieli możliwość kupna zestawu jedenastu „Wizerunków jeźdźców polskich, węgierskich i innych” — akwafort Stefano Della Belli z lat 1648-50, „Przysięgi Tadeusza Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794” z 1862 r. Zygmunta Bogusza Stęczyńskiego i „Ogłoszenia Konstytucji 3 Maja” z 1892 Feliksa Jasińskiego. Przedstawiciele Nautilusa zwracają też uwagę na najstarszy polski „komiks” autorstwa Jana Lewickego — kilkanaście akwafort powstałych w 1853 r. i ilustrujących „Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska”. Pojawi się też Wyspiański. Tym razem to wyceniona w katalogu na 12 tys. zł bardzo rzadka litografia barwna znana jako „Wnętrze” lub „Dziewczynka za oknem” z 1908 r. Prostsza wersja pracy znalazła się w 1899 r. na afiszu teatralnym i zapoczątkowała nowoczesny plakat teatralny, a Wyspiańskiego uczyniła prekursorem tej sztuki w Polsce. Nie zabraknie też wielu innych wielkich nazwisk — nie tylko polskich. Od 5 tys. zł będą licytowane grafiki Salvadora Dalego z cyklu „Gargantua y Pantagruel”, op-artowskie kompozycje Viktora Vasarellego i litografie Pabla Picassa. Uwagę koneserów zwróci z pewnością dział fotografii, w którym znalazły się odbitki Helmuta Newtona czy Annie Leibovitz. Na aukcji będzie też fotogram „Afghan Girl” Steve’a McCurry’ego, jedno z najbardziej rozpoznawanych zdjęć końca XX w. i fotogramy z ostatniej sesji zdjęciowej Marilyn Monroe wykonane przez George’a Barrisa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alternatywne / MM znowu kusi kolekcjonerów