MNI wchodzi w mobilną TV

KL
opublikowano: 06-04-2011, 00:00

Spółka chce sprzedać w tym roku 40 tys. tabletów. Najchętniej — razem z ofertą telewizyjną.

Spółka chce sprzedać w tym roku 40 tys. tabletów. Najchętniej — razem z ofertą telewizyjną.

Giełdowa grupa telekomunikacyjna pod koniec marca podała, że chce przejąć producenta elektroniki Lark za 15 mln zł. Wczoraj Andrzej Piechocki, prezes MNI, ujawnił plany, które wiąże z nabytkiem. Lark jest jednym z najważniejszych sprzedawców urządzeń GPS w Polsce (ma około 15-20 proc. rynku). Zamierza powtórzyć ten sukces z tabletami. Tylko w tym roku chce ich sprzedać 40 tys. Pierwsze urządzenia trafią na rynek już w kwietniu.

— Nasz model biznesowy polega na tym, żeby wykorzystać ekrany urządzeń Lark, aby dostarczać nasz kontent telewizyjny przez internet — mówi Andrzej Piechocki.

W grupie MNI jest kilku potencjalnych "dawców" kontentu — kablówka Stream, która trafiła niedawno pod skrzydła MNI Telecom i ITV, oraz Telstar, które należą teraz do Hyperiona.

— Oczywiście nie zamierzamy sprzedawać tylko własnych programów, ale będziemy też brokerem kontentu, dostarczanego przez innych — mówi prezes MNI.

Model biznesowy ma być podobny do stosowanego przez operatorów komórkowych. Nabywca tabletu będzie mógł liczyć na niższą cenę, jeśli zobowiąże się do opłacania abonamentu za treści telewizyjne. W przyszłości dostępna będzie możliwość opłaty w systemie prepaid, a także wybór konkretnych kanałów, a nawet programów telewizyjnych.

Pierwsze tablety, które trafią na rynek, będą łączyły się z internetem przez Wi-Fi (podobnie jak tańsza wersja iPadów). Następnie wejdą bardziej zaawansowane urządzenia 3G, które pozwolą MNI na sprzedawanie usług dostępu do internetu. Grupa przymierza się także do sprzedawania w pakiecie innych usług i produktów firm z grupy, np. nawigacji Navigo, stworzonej przez MIT (dawną PPWK).

Jeśli transakcja MNI z Lark zostanie sfinalizowana, ten zostanie wniesiony do Hyperiona, w którym MNI ma 33 proc. udziałów. Hyperion tym samym stanie się spółką medialną. Aktywa telekomunikacyjne Hyperiona oraz Streamu giełdowa spółka przeniosła do MNI Telecom. To inna struktura grupy, niż początkowo zapowiadano. Zmiana była spowodowana m.in. konfliktem z pozostałymi akcjonariuszami Hyperiona.

— Nie chcieliśmy wnosić aktywów telekomunikacyjnych do skonfliktowanej spółki. Dla grupy jednak nic to nie zmienia. Nadal budujemy telekomunikacyjną "nogę" — tyle, że w MNI Telecom — wyjaśnia Andrzej Piechocki.

Dodał, że zmiana oznacza de facto upublicznienie telewizyjnych aktywów grupy, które rynek będzie mógł teraz wycenić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu