Mniej bankrutów dzięki ustawie

DI
opublikowano: 04-04-2016, 22:00

4proc. - o tyle w całym roku spadnie liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacji przedsiębiorstw – prognozuje Coface.

W I kw. 2016 r. sądy wydały 136 postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych polskich przedsiębiorstw (wg danych na 31 marca) — podała firma Coface. Oznacza to spadek o 26 proc. w stosunku do wyniku po I kw. 2015 r. „Pomimo że tegoroczny spadek liczby postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw o 26 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku wydaje się wynikiem imponującym, to jednak w większości spowodowany jest zmianami w polskim prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Nowe regulacje prawne zakładają oddzielenie postępowań restrukturyzacyjnych od upadłościowych” — komentują analitycy Coface. Podkreślają, że nowe prawo upadłościowe wprowadzone od 2016 r. sprawiło, że dane upadłościowe i restrukturyzacyjne zwłaszcza za pierwszy kwartał obowiązywania nowej ustawy w poszczególnych sektorach, są nieporównywalne z ubiegłymi okresami. Dlatego analiza dotyczy nominalnej liczby bankructw i restrukturyzacji, jakie zostały ogłoszone w poszczególnych branżach. Wzrosła liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacji w produkcji maszyn, urządzeń i urządzeń elektrycznych oraz artykułów spożywczych i napojów, natomiast największy spadek liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji zanotowano w transporcie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane