Mniej chrzczonego paliwa

JK
28-02-2007, 00:00

W 2006 r. tylko w sześciu na sto stacji kontrolerzy wykryli sfałszowane paliwo. Widać poprawę.

W 2006 r. tylko w sześciu na sto stacji kontrolerzy wykryli sfałszowane paliwo. Widać poprawę.

„PB” dotarł do wyników kontroli w 2006 r. jakości paliw na stacjach benzynowych i w hurtowniach, które dziś ujawni Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek: w ubiegłym roku znacznie spadła liczba wykrytych nieprawidłowości na stacjach. Na 2,2 tys. skontrolowanych placówek trefne paliwo znaleziono tylko w 126. W porównaniu z 2005 r. to ponad dwa razy mniej. Wówczas na 2 tys. zbadanych stacji podrabiane paliwo wykryto w 283.

W 2006 r. skontrolowano też 55 hurtowni (w kraju jest ich kilkaset). Paliwo złej jakości stwierdzono w pięciu. To wynik zbliżony do osiągniętego w 2005 r., kiedy to prześwietlono 63 hurtownie, a fałszowane paliwo wykryto w sześciu.

W zeszłym roku sądy wydały 44 wyroki na fałszerzy. Nałożyły na oszustów grzywny łącznej wysokości 250 tys. zł. Sądy skazały też kilka osób na kary więzienia w zawieszeniu.

Dlaczego tak istotnie spadła liczba wykrytych przypadków „chrzczenia” paliwa?

— W 2006 r. było głośno o planowanym wprowadzeniu bardzo wysokich kar pieniężnych. Zadziałało to odstraszająco, bo mniej jest podmiotów zajmujących się obrotem fałszowanym paliwem — mówi nasze źródło z Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej, kontrolującej stacje i hurtownie.

Do końca 2006 r. przepisy przewidywały dla oszustów paliwowych kary finansowe od kilkuset do maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. Zapewne były one zbyt niskie. 1 stycznia 2007 r. grzywny poszybowały w górę i wynoszą od 50 tys. zł do 1 mln zł. I już działają odstraszająco. W styczniu inspekcja skontrolowała 39 stacji. Trefne paliwo znalazła tylko w jednej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mniej chrzczonego paliwa