Mniej korupcji w polskim biznesie

JK
opublikowano: 25-04-2018, 17:08
aktualizacja: 25-04-2018, 17:11

Wysocy menedżerowie największych firm w Polsce twierdzą, że korupcja w biznesie się zmniejsza. Jednak co trzeci „dałby w łapę” dla dobra firmy.

Spada dominujące dotychczas przekonanie o powszechności łapownictwa w polskiej gospodarce i biznesie – to główny wniosek z kolejnej edycji Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych autorstwa EY.

Tylko co piąty menedżer (12 proc.) w Polsce stwierdził, że korupcja w biznesie jest zjawiskiem powszechnym. To wyraźnie mniej niż jeszcze w 2016 r. (34 proc.) i o ponad połowę mniej niż w innych badanych krajach.

Korupcji w biznesie nie dostrzegają Niemcy (0 proc.) i Szwajcarzy (2 proc.). Na drugim biegunie są m.in. Brazylia, Kolumbia i Nigeria, gdzie aż 90 proc. menedżerów wskazuje na powszechność „brania w łapę”.

96 proc. respondentów podkreśla, że bardzo ważne jest komunikowanie na rynku, że ich firmy działają uczciwie i nie tolerują łapówkarstwa. W tym kontekście zaskakujące jest, że aż 30 proc. respondentów stwierdziło, że zgodziliby się postąpić nieetycznie jeżeli wymagałoby tego dobro korporacji. Ale już tylko 4 proc. menedżerów uzasadniałoby w takiej sytuacji danie lub wzięcie gotówki (średnia światowa to 13 proc.).

-  Jeśli chodzi o korupcję w formie gotówki to wyniki dla Polski wydają się być bardzo optymistyczne. Znacznie więcej respondentów uważa, że zapewnienie rozrywki lub wręczenie upominku byłoby usprawiedliwione – mówi Mariusz Witalis, partner w Zespole Zarządzania Ryzykiem nadużyć EY.

Prawie połowa badanych w Polsce wskazuje, że odpowiedzialność i uczciwość w biznesie leży w gestii zarządów spółek, natomiast tylko 16 proc. uważa, że to obowiązek wszystkich pracowników.

- To pokazuje, że nadal pokutuje u nas zbiorowa czyli rozproszona odpowiedzialność. Etyka jest postrzegana jako zjawisko na poziomie strategii organizacji, ale nie jest kojarzona z codziennymi działaniami wszystkich pracowników – mówi Mariusz Witalis.

Mimo że aż 64 proc. firm ma procedury karania za nieetyczne zachowania, to tylko połowa ankietowanych menedżerów spotkała się z tym. Badanie zostało przeprowadzone wśród 2,5 tys. menedżerów z największych firm z 55 krajów. O ocenę sytuacji pytano przede wszystkim dyrektorów finansowych, menedżerów z działów audytu i ryzyka, dyrektorów prawnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mniej korupcji w polskim biznesie