Czytasz dzięki

Mniej projektów PPP za więcej kasy

Anna Pronińska
opublikowano: 13-09-2011, 00:00

Pierwsze półrocze 2011 r. — 16 projektów. Rok wcześniej było ich ponad dwa razy więcej.

Wybory, kryzys i rozporządzenie ministra finansów — to hamowało partnerstwo publiczno-prywatne

Pierwsze półrocze 2011 r. — 16 projektów. Rok wcześniej było ich ponad dwa razy więcej.

Na początku kwietnia 2011 r. Poznań ogłosił przetarg na budowę szacowanej na 700 mln zł netto spalarni śmieci przy Elektrociepłowni Karolin. To był największy spośród wszystkich ogłaszanych w pierwszym półroczu przetargów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Czy z partnerstwem jest lepiej? Liczba ogłoszeń o przedsięwzięciach w tej formule spadła, ale na lament za wcześnie.

Mniej projektów

W pierwszej połowie 2011 r. podmioty publiczne ogłosiły 16 projektów, które chcą zrealizować z partnerami prywatnymi (w tym 11 w koncesji na roboty budowlane lub usługi) — wynika z raportu firmy doradczej Investment Support, do którego dotarł "Puls Biznesu". W tym samym okresie rok wcześniej ogłoszono aż 38 projektów (w tym 24) i był to, jak dotąd, rekordowy wynik pod względem ich liczby od 2009 r.

Według autorów raportu, tendencja rynku jest zniżkowa, a liczba projektów w tym roku nawet niższa niż w pierwszym półroczu obowiązywania nowych ustaw, czyli 2009 r.

— Rekordowa liczba przedsięwzięć w poprzednich latach wynika z nowych regulacji z 2009 r., które umożliwiły wypróbowanie nowych formuł inwestycji. Wpływ na liczbę ogłaszanych postępowań miały też ubiegłoroczne wybory samorządowe. W pierwszej połowie 2010 r. było dwa razy więcej postępowań niż w drugiej połowie poprzedniego roku — mówi Agata Kozłowska, prezes Investment Support.

Niejasna klasyfikacja

Największy wpływ na wyhamowanie dynamiki przedsięwzięć w PPP miały jednak kwestie ekonomiczne.

— To ograniczone możliwości finansowania jednostek samorządu terytorialnego, kryzys gospodarczy oraz zmiany w prawie, a w szczególności rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2010 r., niejednoznacznie odnoszące się do klasyfikowania zobowiązań wynikających z PPP jako tytułów dłużnych — uważa prezes Investment Support.

Bartosz Mysiorski z Centrum PPP, fundacji promującej inwestycje w formule PPP, dodaje, że do mniejszej liczby ogłoszeń przyczyniał się też brak długoterminowej strategii rozwoju tej formuły w Polsce. Mając w pamięci relatywnie dużą liczbę ogłoszeń o PPP i koncesji w latach 2009-10, a także ich rezultaty, oczekiwałby raczej projektów dobrze przygotowanych, które spotkają się z odpowiedzią rynku w postaci składanych ofert.

— Z danych Bazy Projektów PPP prowadzonej przez Centrum PPP, wynika, że w latach 2009-10 ze 103 ogłoszeń 56 została anulowanych. Często z powodu niskiej jakości przygotowanych projektów i w konsekwencji braku zainteresowania rynku takimi ogłoszeniami — dodaje Bartosz Mysiorski.

— Mała liczba postępowań PPP nie niepokoi, bo najwyraźniej nastąpiła weryfikacja projektów i teraz są one lepiej przygotowane. Poza tym lepiej jest mieć mniej inwestycji w PPP, ale bardziej realnych, niż więcej, ale niemożliwych do realizacji — mówi Wadim Kurpias, odpowiedzialny za projekty infrastrukturalne i PPP w CMS Cameron McKenna.

Rynek rośnie

Mimo niesprzyjających czynników wartość rynku PPP rośnie. Według Investment Support, w pierwszym półroczu 2011 r. sięgnęła 1,23 mld zł, wobec 1,15 mld zł rok wcześniej.

— To pozytywny prognostyk. Należy bowiem pamiętać, że PPP jako formuła realizacji zadań publicznych była i jest stosowana na świecie przede wszystkim w projektach dużych (średnia wartość projektu PPP na świecie w ostatnich 20 latach wynosiła około 300 mln EUR), w Polsce średnia wartość projektów ogłaszanych w latach 2009-10 wyniosła około 10 mln EUR — mówi Bartosz Mysiorski.

W pierwszym półroczu projekty ogłaszały nie tylko gminy i miasta, także uczelnie (dwie), jednostka budżetowa, spółka i agencja mieszkaniowa.

Sport górą

Ogłoszenia w formule PPP

I-VI 2011 r.

Sport-rekreacja 4

Gospodarka odpadami 3

Edukacja 2

Parkingi 2

Organizacja konferencji 1

Energetyka 1

Ochrona zdrowia 1

Budownictwo komunalne 1

Centrum handlowe 1

Źródło: Investment Support

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane