Mniej rosyjskiego gazu, większy zysk

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 17-05-2006, 00:00

Wyniki PGNiG są lepsze niż oczekiwano. Pomogła ostra zima, przychody finansowe i kryzys gazowy na Ukrainie.

Gazowy monopolista zarobił w pierwszym kwartale na czysto 620 mln zł, o 14 proc. więcej niż rok temu. Średnia oczekiwań analityków wynosiła 593 mln zł. Rynek uznał wyniki za nieco lepsze od oczekiwanych. Kurs wzrósł na tle spadającego rynku, ale… W przypadku PGNiG jest zawsze jakieś ale.

Przychody wzrosły prawie o 35 proc., do 5,1 mld zł. Za to zysk operacyjny spadł o 24,5 proc., do 792 mln zł.

— To dobre wyniki. Trzeba wziąć pod uwagę, że w kwietniu zeszłego roku wydzielono aktywa przesyłowe, co czyni obecne rezultaty nie do końca porównywalnymi z tymi sprzed roku. To wpłynęło chociażby na spadek wyniku operacyjnego — uważa Andrzej Pasławski, analityk BDM PKO BP.

Wskazuje, że wskutek kryzysu ukraińskiego na początku roku spółka sprzedała znacznie więcej krajowego gazu, a na własnym surowcu zarabia najlepiej, bo rosyjski sprzedaje poniżej kosztów.

— To sprawiło, że nawet mimo spadku zysku operacyjnego jest on lepszy od oczekiwanego. Rynek był zadowolony z wyników. Kurs rósł na tle zniżkujących cen innych spółek paliwowych — dodaje analityk BDM PKO BP.

— Wyniki PGNiG oceniam po prostu jako zgodne z oczekiwaniami. Sprzedaż okazała się nieco lepsza od szacunków, co jest skutkiem ostrej zimy i dużego popytu na gaz — zaznacza Michał Mierzwa, analityk DI BRE.

Jego zdaniem, w raporcie nie ma rewelacji.

— Spadek marży operacyjnej wynika m.in. ze związanego z kryzysem ograniczenia dostaw i wzrostu cen importu gazu. Zdecydowanie spadły koszty finansowe. Jednocześnie spółka zanotowała wyższe przychody z tego tytułu, dzięki wolnym środkom z emisji publicznej — dodaje analityk DI BRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu