Mniej szkoleń, mniej nadgodzin

DCZ
opublikowano: 19-12-2008, 00:00

Prawie połowa światowych firm zamraża lub zmniejsza zatrudnienie. Rezygnują też ze szkoleń, nadgodzin i ograniczają outsourcing.

Prawie połowa światowych firm zamraża lub zmniejsza zatrudnienie. Rezygnują też ze szkoleń, nadgodzin i ograniczają outsourcing.

Pogarszające się warunki ekonomiczne powodują poważne zmiany w systemach płacowych przedsiębiorstw na Zachodzie — wynika z najnowszego badania firmy doraczej Hay Group, dotyczącego systemów wynagrodzeń i zatrudnienia w ogólnoświatowych firmach.

65 proc. przebadanych przedsiębiorstw już wprowadza zmiany, 58 proc. obniża budżety, a co czwarte wstrzymuje podwyżki dla wszystkich pracowników lub rozważa taką decyzję. Poza tym 16 proc. firm ogranicza lub likwiduje projekty szkoleniowe. Firmy rezygnują też z nadgodzin (11 proc.) i outsourcingu (17 proc.). Większość nie zmienia jednak pakietów świadczeń pozapłacowych, w tym opieki zdrowotnej i planów emerytalnych.

Podobnie dzieje się w Europie. 57 proc. przedsiębiorstw wstrzymuje rekrutację lub rozważa zwolnienia (światowa średnia to prawie 48 proc.). Około jednej trzeciej firm przyznaje, że osiągane przez nie wyniki znacząco odbiegają od zakładanych. Wzrost podstawy wynagrodzenia jest nieznaczny — pracownicy nie powinni się spodziewać podwyżek wyższych niż 5 proc. A prognozy na kolejny rok to tylko 4 proc.

Mimo trudnej sytuacji wielu pracowników otrzyma premie za 2008 r. Tylko 16 proc. przedsiębiorstw zmieniło bowiem plany premiowe, spodziewając się spowolnienia. Ale w kolejnym roku przymierza się do tego już 25 proc. firm. W systemach długoterminowego motywowania zmiany planuje tylko 9 proc. europejskich przedsiębiorstw.

— Firmy będą musiały bardziej się skoncentrować na dobrym zarządzaniu efektywnością pracy. Jasno określić i komunikować swoje definicje efektywności, nie zapominając przy tym, że aby taki sposób zarządzania był skuteczny, wszelka aktywność pracowników musi zostać zauważona i nagrodzona. Oznacza to też, że trzeba zróżnicować wynagrodzenie, uzależniając wkład pracy — komentuje Colin Evans, odpowiedzialny za konsulting wynagrodzeń w Hay Group UK.

W badaniu wzięło udział ponad 2,5 tys. firm z 91 krajów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane