Mniej utrudnień w zagranicznej ekspansji

Wedziuk Sylwia
opublikowano: 11-03-2018, 22:00

Maleje liczba barier protekcjonistycznych. Wciąż są jednak kraje, które takich ograniczeń wprowadzają coraz więcej.

Protekcjonizm, czyli nakładane głównie na importerów różnego rodzaju utrudnienia, które mają na celu ochronę produkcji i handlu krajowego przed konkurencją zagraniczną, słabnie — pokazuje raport Euler Hermes. W 2017 r. wprowadzono 467 nowych środków protekcjonistycznych, czyli znacznie mniej niż rok wcześniej, kiedy podobnych barier pojawiło się aż 827. Jednak niektóre kraje wykazały się większą aktywnością w tym zakresie niż w 2016 r. Mowa głównie o Stanach Zjednoczonych, które były odpowiedzialne za wdrożenie w ubiegłym roku 90 nowych barier — w porównaniu z 84 w 2016 r. Wprowadzone przez USA utrudnienia stanowiły jedną piątą wszystkich aktywności w tym zakresie na świecie. Amerykański protekcjonizm nie powinien jednak uderzyć mocno w polskich eksporterów, ponieważ nowe bariery skierowane są głównie przeciw Chinom i Kanadzie.

Stany Zjednoczone znajdują się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę nowych środków protekcjonistycznych wprowadzonych w ciągu ostatnich czterech lat. Zostały one uruchomione w ramach planu TIGER (ang. Transportation Investment Generating Economic Recovery — Inwestycje infrastrukturalne generujące ożywienie gospodarcze), wdrożonego jeszcze przez administrację prezydenta Baracka Obamy. Program ma na celu ochronę dostawców amerykańskich, jeśli chodzi o zamówienia publiczne. Generalnie bariery protekcjonistyczne mają na celu ochronę produktów i usług, które eksport dany kraj chce wypromować przez eksport. Przykładem jest Japonia i nakładane przez nią bariery na maszyny i urządzenia — główny sektor eksportowy tego kraju, który w ostatnich latach stracił trochę na znaczeniu w światowym rankingu.

Na drugim miejscu pod względem liczby nakładanych w ciągu ostatnich czterech lat barier protekcjonistycznych są Indie. Potem mamy Rosję. W jej przypadku głównym powodem zwiększenia protekcjonizmu był odwet w stosunku do sankcji wprowadzonych przez UE po konflikcie na Ukrainie. Ale niektóre bariery zostały wprowadzone w celu zmniejszenia eksportu żywności dla zapewnienia lokalnej podaży i ograniczenia inflacji cen żywności. W pierwszej dziesiątce krajów najbardziej protekcjonistycznych znalazły się jeszcze trzy państwa europejskie — Niemcy (4. miejsce), Szwajcaria (6.) oraz Wielka Brytania (10.). Branże najbardziej dotknięte barierami protekcjonistycznymi to żywność (697 nowych barier w ciągu ostatnich czterech lat), sektor metalowy (512), maszyny i wyposażenie (323) oraz chemia (279) i energia (218). Na końcu listy znajduje się oprogramowanie i usługi IT (zaledwie 5 nowych barier), handel detaliczny (6) oraz surowce (7). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wedziuk Sylwia

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu