Mniej za kredyt i mniej na lokatach

opublikowano: 16-07-2014, 00:00

Usługi finansowe: Przedsiębiorcy w kilku bankach znajdą teraz korzystniejsze cenowo warunki kredytów niż trzy miesiące temu. Ale z oprocentowaniem lokat i kont oszczędnościowych coraz gorzej

Kilka miłych niespodzianek w postaci niższych kosztów kredytu inwestycyjnego bądź kredytu w koncie. I kolejne spadki oprocentowania lokat — to bilans ostatnich trzech miesięcy w ofercie banków dla małych i średnich firm z obrotem nieprzekraczającym 5 mln zł — wynika z kwartalnego zestawienia Comperii „Bankowy Radar MSP” przygotowywanego specjalnie dla „Pulsu Biznesu”.

Mniej na lokatach tygodniowych i miesięcznych na kwotę 20 i 50 tys. zł zarobią m.in. klienci Alior Banku, Banku BGŻ i Getin Noble Banku. W BNP Paribas spadło tylko oprocentowanie lokaty tygodniowej na 50 tys. zł z 2,2 proc. do 1,95 proc. mBank obniżył natomiast oprocentowanie konta oszczędnościowego z 1,55 do 1,35 proc., a Nordea z 1,5 do 1,4 proc. Więcej na takim koncie można zaoszczędzić w Raiffeisen Polbanku, gdzie oprocentowaniewzrosło z 2 do 3 proc. Nieznacznie podwyższył je także BNP Paribas (z 2,05 do 2,1 proc.).

W wielu przypadkach na niekorzyść klientów zmieniły się także koszty kredytu inwestycyjnego. Na przykład BGŻ jeszcze 3 miesiące temu proponował prowizję za taki kredyt w wysokości 2 proc. min. 500 zł, a teraz zaczyna się ona od 2 proc. W Getinie prowizja wzrosła z 0,5 proc. do 1 proc., a w mBanku z 0 proc. do 1-4 proc. Meritum Bank podwyższył nie tylko prowizję (z od 1 proc. do od 1,5 proc.), ale również oprocentowanie (z od 6,6 proc. do 7,7 proc.). Było też kilka pozytywnych zmian — na przykład w BPS prowizja spadła z od 2 proc. do od 1,5 proc., w Idea Banku z 2,99 proc. do 1,99 proc., a w PKO BP z 2 proc. do 1,5 proc. Getin Bank obniżył tylko oprocentowanie kredytu inwestycyjnego z 7,71 proc. do 7,22 proc. Niższa jest też w tym banku obecnie prowizja za kredyt w koncie (od 1 proc., w minionym kwartale od 1,7 proc.). Najbardziej koszty kredytu w koncie wzrosły w mBanku, gdzie prowizja wynosi między 2 a 5 proc. (wcześniej od 0 proc.), a oprocentowanie między 9,82 proc. a 13,87 proc. w porównaniuz od 7,5 proc. trzy miesiące wcześniej.

Najmniej zmian w ciągu ostatnich trzech miesięcy przeprowadzono w rachunkach firmowych. Tylko w Getin Noble Banku opłata spadła z 19 zł do zera, przy założeniu jednak, że średniomiesięczne saldo na rachunku wynosi 10 tys. zł. Spełnienia warunków w celu korzystania z darmowego konta wymaga kilka banków, m.in. Alior Bank, Bank Millennium, Bank BGŻ czy BNP Paribas. W większości korzystanie z rachunku jest darmowe, a w wielu nawet bezwarunkowo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu