Mniejsza presja cen ropy pozwoli na odbicie

Kamil Zatoński
31-05-2004, 00:00

Ostatnio negatywny wpływ na rynki akcji miały rosnące notowania ropy. Inwesorzy obawiali się, że zwyżka cen zdynamizuje inflację i w konsekwencji zmusi banki centralne do szybszych podwyżek stóp. Wyhamowanie wzrostu cen ropy w środku tygodnia zostało więc dobrze odebrane. Optymizm zwiększają informacje o możliwym zniesieniu limitów przez OPEC, co powinno jeszcze obniżyć ceny.

Środek tygodnia przyniósł lekkie odbicie za granicą. Po spadkach odreagowała także GPW. Od kilku sesji WIG20 znajduje się w szerokiej konsolidacji w przedziale 1630-1695 pkt. Jeśli inwestorzy zaczną liczyć na to, że do zaostrzenia polityki monetarnej nie dojdzie w najbliższych dwóch miesiącach, a rząd Marka Belki uzyska wotum zaufania, to w tym się tygodniu możliwy jest ruch indeksów w górę. Sygnałem kupna dla WIG20 będzie przebicie 1700 pkt. Inwestorzy, którzy pozostają poza rynkiem, mogą dostrzec szansę na kilkuprocentowy wzrost. Uważam, że w horyzoncie kilku sesji możliwy jest wzrost do 1785 pkt.

Szczególnej uwadze polecam mniejsze spółki. To one mocniej odczuły ostatnie spadki i dlatego ich potencjał jest większy. Dobra koniunktura w branży hutniczej powinna pomóc wycenie Stalexportu i Hutmena. Dobre przygotowanie do konkurencji w UE sprzyja wynikom Sokołowa. Ciekawą spółką jest Getin. W ubiegłym tygodniu do notowań trafiły akcje nowej emisji. Wbrew obawom nie spowodowało to przeceny. Unikałbym Mennicy i Manomentrów. Trudno uzasadnić ich wzrost.

Dariusz Nawrot

analityk BM BPH PBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Mniejsza presja cen ropy pozwoli na odbicie