Mniejszy popyt na mięso spowodował spadek cen skupu żywca

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-04-2005, 18:58

W tym tygodniu odnotowano znaczący spadek ceny żywca wieprzowego. Obecnie przeciętna cena skupu świń jest na poziomie 3,57 zł za kg, podczas gdy przed tygodniem wynosiła 3,79 zł/kg. Agencja Rynku Rolnego ocenia, że odnotowany w ostatnich tygodniach spadek cen jest efektem znacznego ograniczenia popytu krajowego i eksportowego.

W tym tygodniu odnotowano znaczący spadek ceny żywca wieprzowego. Obecnie przeciętna cena skupu świń jest na poziomie 3,57 zł za kg, podczas gdy przed tygodniem wynosiła 3,79 zł/kg. Agencja Rynku Rolnego ocenia, że odnotowany w ostatnich tygodniach spadek cen jest efektem znacznego ograniczenia popytu krajowego i eksportowego.

  "Obecny spadek cen żywca wieprzowego jest przejściowy. Obniżka cen trzody chlewnej w naszym kraju oraz osłabienie złotówki zwiększy konkurencyjność polskiej wieprzowiny na rynku europejskim, co będzie sprzyjać zwiększaniu wywozu tego mięsa z kraju, osłabiając jednocześnie presję na import tego mięsa" - skomentował tę sytuację w rozmowie z PAP minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

    Wiceprezes ARR Stanisław Stańko wyjaśnił, że w wyniku dużego wzrostu (o 39 proc. w skali roku) cen żywca wieprzowego w II połowie 2004 r., spadło spożycie mięsa. W ostatnim tygodniu ten spadek jeszcze się pogłębił ze względu na aferę w Constarze.

    Zaznaczył, że obecnie konsumenci mniej chętnie kupują mięso, a to odbija się na zmniejszonym skupie świń i w rezultacie ma wpływ na ceny żywca. 

    Stańko zauważył, że na kształtowanie się cen trzody chlewnej wpływ mają również sezonowe wahania podaży trzody. W Unii zjawisko spadku cen na wiosnę można uważać za normalne, gdyż jest odnotowywane co roku. Dodał, że Komisja Europejska ocenia, że sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny jest dobra.

    Według prognozy niezależnych ekspertów współpracujących z ARR, przeciętna cena skupu żywca wieprzowego pod koniec II kwartału ukształtuje się na poziomie 3,80-4,00 zł/kg. W ostatnim tygodniu kwietnia eksperci odnotowują wyhamowanie tempa spadku cen skupu żywca wieprzowego.

    Ponowny sezonowy wzrost cen trzody chlewnej spodziewany jest w III kwartale br., kiedy mogą powrócić one do poziomu ok. 4 zł/kg.

    Eksperci oceniają, że w drugiej połowie tego roku, a zwłaszcza w IV kwartale, należy spodziewać się znacznego wzrostu produkcji żywca, tj. może wystąpić tzw. świńska górka. Średnie ceny skupu żywca we wrześniu 2005 roku prognozowane są na 4,00-4,30 zł za kg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane