Mnuchin ogłasza wstrzymanie wojny handlowej z Chinami, akcje drożeją

opublikowano: 21-05-2018, 06:49
aktualizacja: 21-05-2018, 06:50

Sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział, że wojna handlowa USA z Chinami została wstrzymana po uzgodnieniu wzajemnej rezygnacji z gróźb „karnych” ceł i negocjacjach dotyczących szerszego porozumienia. Rynki zareagowały na to wzrostami, pisze Reuters.

Mnuchin oraz Larry Kudlow, doradca gospodarczy prezydenta Donalda Trumpa ogłosili, że w sobotę negocjatorzy obu państw osiągnęli ramowe porozumienie dotyczące nierównowagi wymiany handlowej.

Steven Mnuchin
Zobacz więcej

Steven Mnuchin fot. Bloomberg

- Zawieszamy wojnę handlową. Właśnie porozumieliśmy się w sprawie odłożenia ceł w czasie kiedy próbujemy wprowadzić w życie porozumienie ramowe – powiedział Mnuchin w niedzielę w telewizji Fox.

Dzień wcześniej władze Chin i USA ogłosiły, że będą rozmawiać o rozwiązaniach, które spowodują wzrost importu amerykańskiej energii i towarów rolnych przez Chiny, dzięki czemu zmniejszy się deficyt handlowy USA w handlu z tym państwem, sięgający 335 mld USD rocznie. 

Wiadomość o zawieszeniu wojny handlowej USA i Chin wywołała pozytywną reakcje na rynkach. Główny indeks giełdy w Szanghaju rośnie o 0,8 proc., a CSI300,  indeks największych spółek notowanych w Szanghaju i Szenzen, idzie w górę o 0,7 proc. Hang Seng, główny indeks rynku akcji w Hongkongu, zyskuje 1,3 proc. W Japonii Nikkei rośnie o 0,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu