Mnuchin: rozważamy poważnie emisję „ultra-długich” obligacji

opublikowano: 29-08-2019, 07:45

Sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział, że emisja przez USA obligacji o ultra-długim okresie wykupu jest „bardzo poważnie rozważania”.

_ Jeśli warunki będą właściwe, wówczas oczekiwałbym, że podejmiemy wyzwanie pożyczenia na długi okres czasu i dokonamy tego – powiedział Mnuchin, ujawniając, że w środę odbyło się spotkanie członków administracji omawiające taką możliwość. 

Pomysł emisji przez USA obligacji 50- i 100-letnich pojawił się w 2009 roku, a ostatnio powrócił w administracji Donalda Trumpa. Emisja obligacji o tak długim terminie wykupu pozwoliłaby obniżyć ponoszony przez podatników koszt pokrywania deficytu budżetowego, który zmierza do osiągnięcia 1 bln USD rocznie. Fundusze emerytalne chętnie kupiłyby papiery dające dodatkowe kilka punktów zwrotu w sytuacji spadających rentowności. 

Mnuchin zapewnił, że wzrost zainteresowania emisją ultra-długich obligacji nie ma związku z pierwszym w historii spadkiem rentowności obligacji 30-letnich USA poniżej 2,0 proc.

Po wypowiedzi Mnuchina spread między obligacjami 5- i 30-letnimi USA wzrósł z 56 do 59 pkt. bazowych,  a rentowność „trzydziestolatek” wzrosła do 1,97 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA