Mobilizacja opozycji w Algierii

PAP
opublikowano: 06-02-2011, 10:07

Narodowy Ruch na Rzecz Zmian i Demokracji CNCD), zrzeszający algierskie ugrupowania opozycyjne, potwierdził w sobotę, że planuje na sobotę 12 lutego marsz protestacyjny w stolicy kraju - Algierze, mimo zakazu władz i podejmowanych przez prezydenta Abdelaziza Buteflikę pewnych posunięć liberalizacyjnych.

"Marsz odbędzie się zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami" - powiedział Tahar Besbes, deputowany do parlamentu z ramienia Zgromadzenia na Rzecz Kultury i Demokracji (RCD), głównej partii opozycyjnej.

Manifestacje uliczne w Algierze zostały zakazane przez władze w czerwcu 2001 r. po krwawych rozruchach podczas marszu na rzecz autonomii Kabylii. Zginęło wówczas 8 osób a kilkaset zostało rannych. Zakaz obowiązuje do tej pory, chociaż nie dotyczy innych miast kraju.

Buteflika zapowiedział w ub. czwartek rychłe zniesienie obowiązującego od 1992 r. stanu wyjątkowego, otwarcie mediów publicznych na głosy opozycji oraz inne gesty wychodzące naprzeciw żądaniom opozycji.

Nie zadowala to jednak opozycji demokratycznej, która - zachęcona przykładami Tunezji i Egiptu - domaga się obecnie "odejścia systemu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane