Mobilizacja osłabia gospodarkę Rosji

  • PAP
opublikowano: 27-09-2022, 16:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Decyzja o powołaniu 300 tys. mężczyzn uderzy w najsłabsze miejsca rosyjskiej gospodarki, informuje Bloomberg.

Mobilizacja spowoduje, że miejsca pracy opuści ok. jeden na 100 aktywnych pracowników. Przy rekordowo niskim bezrobociu oraz wielkiej liczbie Rosjan uciekających z kraju oznacza to problem z szybkim uzupełnieniem wakatów. Dla rodzin powołanych oznacza także problemy finansowe.

- Mobilizacja będzie silnym negatywnym szokiem dla nastrojów konsumentów – powiedziała Zofia Doniec, ekonomistka Renaissance Capital. – Zobaczymy strategię rezygnacji z niekoniecznych zakupów i mocny spadek popytu – dodała.

Prognozuje, że skutkiem będzie pogłębienie spadku PKB w tym roku o ok. 0,5 pkt. proc. Rząd Rosji niezmiennie oczekuje, że w 2022 roku PKB spadnie o 3,0 proc., a w 2023 roku o 1,0 proc.

Natalia Zubarewicz, specjalistka od gospodarki regionów Rosji na Uniwersytecie Moskiewskim wskazała, że powołani pochodzą głównie z obszarów wiejskich, co uderzy w rolnictwo i budownictwo. Wbrew zapewnieniom rządu powołania otrzymywali także pracownicy firm technologicznych. Kommersant donosił, że niektóre z nich wynajęły prywatne odrzutowce aby wywieźć z kraju zagrożonych pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane