Mobilizacja przed Veno

KZ
opublikowano: 07-09-2010, 00:00

Zapowiada się gorące walne w spółce z NewConnect. Siłę zamanifestują drobni gracze.

Zapowiada się gorące walne w spółce z NewConnect. Siłę zamanifestują drobni gracze.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) otrzymało pełnomocnictwa do reprezentowania akcjonariuszy, dysponujących ponad 13,5 proc. udziałów w kapitale zakładowym Veno. W głosach na walnym będzie to sporo więcej, ale czy wystarczy to do wprowadzenia przedstawiciela do rady nadzorczej?

— Trudno jednoznacznie oceniać szanse, wszystko rozstrzygnie się na walnym. Kandydatem mniejszości będzie pracownik stowarzyszenia — mówi Piotr Cieślak z SII.

Wiele zależy od stanowiska innego znaczącego akcjonariusza — Blumerang Pre-IPO. Spółka ta sama chce wprowadzić do nadzoru swojego reprezentanta. Wnioskuje ponadto o podział Veno na część zajmującą się produkcją auta wyścigowego i zajmującą się inwestycjami venture capital. Drobni tego nie popierają. Chcą większej przejrzystości działań zarządu i rozliczenia wpływów z ostatniej emisji akcji. Inwestorzy od wielu kwartałów nie mogą doczekać się premiery auta wyścigowego, które składa spółka zależna Veno. O firmie stało się głośno m.in. dzięki stworzeniu przez część drobnych graczy bloga, na którym śledzono wydarzenia w spółce i opisywano nieprawidłowości. W "PB" przedstawialiśmy z kolei, jak wygląda warsztat, w którym powstaje superauto i na jakim etapie jest jego produkcja.

Tak duża mobilizacja drobnych inwestorów na walne zgromadzenie to rzadkość na warszawskiej giełdzie. W historii SII tylko w pojedynczych przypadkach udawało się zebrać większe grono akcjonariuszy.

— Dwa lata temu w spółce ZEG zgromadziło się porozumienie akcjonariuszy, reprezentujących ponad 20 proc. kapitału firmy. W kilku innych przypadkach reprezentowaliśmy graczy dysponujących w sumie pakietami kilku procent akcji — mówi Piotr Cieślak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane