Mobilność miejska - innowacja i rozwój

Materiał Partnera
opublikowano: 22-11-2016, 09:36

Każdy z nas chce żyć wygodnie, w pięknym, przyjaznym dla zdrowia otoczeniu. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań w różnych dziedzinach, a jedną z najważniejszych jest mobilność miejska. Jakie rozwiązania mają szansę na wdrożenie dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020? Jak skorzystają na nich mieszkańcy Mazowsza? 

Inwestycje w mobilność miejską – dlaczego są potrzebne? 

Na co dzień musisz dotrzeć w mnóstwo miejsc: do pracy, na uczelnię czy dodatkowe zajęcia, do centrum handlowego, kina, na spotkanie z przyjaciółmi, wreszcie – do domu. Za najwygodniejszy i najszybszy środek transportu uchodzi zaś samochód. Coraz szersza grupa mieszkańców Mazowsza to osoby zmotoryzowane, a w niektórych gospodarstwach domowych jeden samochód okazuje się niewystarczający. Jednak to wygoda, która wiąże się z wysokimi wydatkami i nie każdego na nią stać. Ponadto, natłok samochodów w mieście ma pewne wady: większe zanieczyszczenie środowiska, zakorkowane drogi, hałas, problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego. 

Czy korzystanie z innych sposobów poruszania się po mieście i jego okolicach może okazać się alternatywą bardziej komfortową? Dla wielu osób już jest, a inwestycje w rozwój mobilności miejskiej i wdrażanie innowacji mogą przysłużyć się całej lokalnej społeczności. Zalet nowych rozwiązań jest cała lista: czystsze powietrze, większa oszczędność energii, zmodernizowana infrastruktura drogowa, lepsze warunki do prowadzenia zdrowego stylu życia, związane z rozbudową wygodnych ścieżek dla rowerzystów i pieszych. Wszystko, co sprawi, że codzienna droga do pracy, domu, na uczelnię, zakupy czy spotkanie będzie szybsza i bardziej przyjemna. 

Rozwój mobilności miejskiej w ramach RPO WM na lata 2014-2020

Mobilność miejska to dziedzina, w którą warto inwestować unijne fundusze. Plany wprowadzania innowacji w tej dziedzinie obejmują ułatwienia zarówno dla użytkowników samochodów, którzy skorzystają na lepszym systemie zarządzania i organizacji ruchu, jak i poruszających się pieszo, na rowerze czy z pomocą transportu miejskiego. Czekają nas kompleksowe prace modernizacyjne. Plany w ramach RPO WM obejmują m.in. zakup niskoemisyjnych autobusów, z preferencją dla taboru zasilanego paliwem alternatywnym wobec benzyny i oleju (w tym napędzanych wodorem, biopaliwami, gazem czy prądem). Oprócz tego zależy nam na przebudowie i modernizacji infrastruktury transportu publicznego, w tym utworzenie parkingów Parkuj i Jedź , a także budowa zintegrowanego systemu zarządzania ruchem. Na kolejne udogodnienia czekają też rowerzyści, dla których powstają kolejne ułatwienia: nowe miejsca parkingowe dla rowerów, wygodne ścieżki i chodniki, kładki i tunele pieszo-rowerowe. 

Wdrażane projekty muszą spełniać wymogi związane z dbałością o środowisko – dobrym przykładem jest energooszczędne oświetlenie dróg. Wszystko to inwestycje, które ułatwią życie teraz i wpłyną pozytywnie na przyszłość. 

Uwaga, konkursy w toku!

Warto śledzić informacje o naborach projektów, dotyczących redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza i rozwoju mobilności miejskiej. Obecnie w toku są dwa nabory, które kończą się 1 grudnia 2016 roku. O dofinansowanie mogą ubiegać się samorządy z subregionów, których liderami są Płock, Radom, Ciechanów, Ostrołęka i Siedlce. 

Ponad 110 mln złotych to pieniądze przeznaczone na realizację projektów dotyczących rozwoju zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej. Czyli jakich? Obejmujących kompleksowe działania, np. zakup autobusów niskoemisyjnych, utworzenie parkingów Parkuj i Jedź i ścieżek rowerowych, a także wdrożenie systemów zarządzania ruchem.

Kolejna imponująca kwota, czyli ponad 43 mln złotych (10 mln euro) wesprze realizację projektów związanych z rozwojem ścieżek i infrastruktury rowerowej. 

Fundusze unijne mogą pokryć nawet do 80% kosztów realizacji projektu. Im szybciej zaś pojawią się efekty działań, tym większy będzie powód do dumy dla regionu i większa satysfakcja jego mieszkańców i gości. 

Szczegóły dotyczące tych oraz zbliżających się konkursów znajdziesz na stronie: https://www.funduszedlamazowsza.eu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu