Mobius: możliwe wzrosty na rynkach poza USA po wygranej Demokratów

opublikowano: 29-10-2018, 09:15

Jeśli Demokraci zdobędą większość w Izbie Reprezentantów możliwy jest rynek niedźwiedzia na akcjach w USA i odpływ pieniędzy do Europy, Japonii i na rynki wschodzące, twierdzi Mark Mobius, były szef funduszy Templeton.

Mobius uważa, że wygrana Demokratów w wyborach uzupełniających w USA, które odbędą się 6 listopada, może spowodować spadek S&P500 o 10-15 proc. Indeks już jest o ok. 9 proc. poniżej szczytu z września.

- W miarę jak amerykańskie rynki będą spadać pieniądze będą szukać nowych możliwości – powiedział Mobius, który po odejściu z Templetona założył firmę Mobius Capital Partners. – Zaczynamy już to widzieć – dodał. 

Zmiana w kierunku przepływu pieniędzy spowodowana wygraną Demokratów zahamuje spadki cen na rynkach poza USA. Topix, indeks japońskiej giełdy, stracił w tym roku 17 proc., paneuropejski Stoxx Europe 600 spadł o 13 proc., a indeks rynków wschodzących MSCI Emerging Markets zniżkuje aż o 26 proc.

Mobius, którego specjalnością były inwestycje na rynkach wschodzących, uważa iż po dramatycznej przecenie jest na nich obecnie „mnóstwo wartości”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane