Mobius odchodzi na emeryturę

opublikowano: 05-01-2018, 18:50

Po ponad 30 latach współpracy z funduszem Franklin Templeton, odejdzie z niej na emeryturę legendarny inwestor, guru rynków, Mark Mobius. Decyzja ma wejść w życie 31 stycznia, donosi Bloomberg.

Nie ma osoby bardziej kojarzącej się z inwestowaniem na rynkach rozwijających się jak właśnie Mark Mobius – stwierdził w komunikacie Greg Johnson, dyrektor generalny i prezes Franklin Templeton.

Mark Mobius
Zobacz więcej

Mark Mobius fot. Bloomberg

81-letni Mobius, wcześniej informował, że większość własnych pieniędzy ma ulokowanych w funduszach Templetona.

Inwestor znany był m.in. z trafnego przewidzenia początku rynku byka w 2009 r., trafnego wytypowania okazji inwestycyjnych w czasie azjatyckiego kryzysu finansowego po tym, jak Tajlandia upłynniła swoją walutę w 1997 r.  Zasłynął także z zakupu akcji rosyjskich spółek, podczas ich panicznej wyprzedaży w 1998 r. Był jednym z pierwszych inwestorów instytucjonalnych, którzy zaczęli postrzegać Afrykę jako obiecujący rynek pionierski, ustanawiając fundusz Templeton Africa w 2012 r.

Jak sam określił w swojej książce „Passport to Profits” z 1999 r., jego pomysł na zyskowny biznes i inwestowanie jest bardzo prosty – „Kupuję akcje firm, które mają dobre perspektywy wzrostu w okresie pięciu lat”.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Mobius odchodzi na emeryturę