Mocna przecena deweloperów w Chinach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-09-2017, 07:45

Poniedziałkowa sesja na chińskich giełdach przyniosła mocną korektę wycen akcji czołowych deweloperów. Spadki wymuszone były obawami związanymi z wprowadzeniem nowych regulacji dotyczących sprzedaży domów w ramach krajowej kampanii mającej na celu schłodzenie rynku nieruchomości, donosi Bloomberg.

Indeks agencji Bloomberg, obejmujący akcje 22 deweloperów po godzinie 7-mej polskiego czasu zniżkował o ponad 7,6 proc., szykując się do zanotowania na koniec sesji największej przeceny od ponad dwóch lat.

Budownictwo, nieruchomości, (Jining, Chiny)
Zobacz więcej

Budownictwo, nieruchomości, (Jining, Chiny) fot. Bloomberg

Niepokój inwestorów wywołała informacja, że władze ośmiu dużych chińskich miast w tym  Shijiazhuang, Chongqing, Nanchang, Nanning i Guiyang nałożyły nowe ograniczenia na handel domami. Przykładowo w Chongqing zakazało sprzedaży nowych i istniejących nieruchomości mieszkalnych na obszarze śródmiejskim do dwóch lat od ich  nabycia. Jeszcze mocniejsze ograniczenie wprowadził Shijiazhuang, stolica sąsiadującej z Pekinem prowincji Hebei, gdzie obostrzenie dotyczące odsprzedaży nieruchomości obowiązywać ma w ciągu pięciu lat od zakupu. Z kolei w Nanchang sytuacja odnośnie czasu ograniczenia zależeć ma od ceny i rodzaju nieruchomości.

Ceny nowych domów, z wyłączeniem nieruchomości subsydiowanych przez państwo, wzrosły w sierpniu w 46 z 70 monitorowanych miast wobec 56 zwyżek odnotowanych w lipcu, wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego. 

Tymczasem od początku roku ceny akcji takich gigantów rynku nieruchomości China Evergrande Group czy Sunac China Holdings na fali spekulacyjnej bański wzrosły już trzy, czterokrotnie. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mocna przecena deweloperów w Chinach