Mocna przecena na giełdzie w Katarze

opublikowano: 05-06-2017, 13:07

Informacje o zerwaniu stosunków przez część państw znad Zatoki Perskiej z Katarem w reakcji na podejrzenia o wspierane przez ten emirat terroryzmu doprowadziły do głębokiej przeceny akcji na katarskiej giełdzie. Główny indeks tamtejszego parkietu zniżkuje przynajmniej 8 proc. schodząc do najniższego poziomu od ponad roku.

W poniedziałek Arabia Saudyjska, Bahrajn, ZEA, Jemen i Egipt zadecydowały się zerwać wszelkie kontakty polityczne z Katarem, tłumacząc to „wspieraniem terroryzmu”. Katar twierdzi tymczasem, że stawiane mu zarzuty są bezpodstawne. Chodzi m.in. o podejrzenie, że hakerzy z tego kraju zaatakowali agencje prasowe i publikacje kontrowersyjnych komentarzy emira Kataru.

Wśród najmocniej przecenianych walorów są przedstawiciele sektora energetyczno-paliwowego. Kursy papierów Qatar Gas Transport i Qatar Fuel Company spadają o ponad 10 proc.

Napięcie geopolityczne przekłada się również na inne branże w tym lotniczą. Kilku przewoźników odwołało już loty do Kataru.

Katar jest krajem bogatym w surowce, m.in. jest największym na świecie eksporterem gazu płynnego będąc głównym dostawcą surowca dla wielu krajów regionu. Trafia on też do Polski.

Katar jest przy tym jednym z większych globalnych inwestorów. W  jego portfolio znajdują się m.in. aktywa związane z nieruchomościami, czy notowane na giełdach spółki jak Volkswagen, Barclays czy Credit Suisse.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mocna przecena na giełdzie w Katarze