Mocna przecena za sprawą surowcowych gigantów

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 23-06-2009, 00:00

Po piątkowym wystrzale w poniedziałek WIG20 głęboko zanurkował. Spadł wyraźnie poniżej 1900 pkt. Krótko trwała więc skuteczna obrona ważnego dla rynku poziomu. Niestety, to tylko świadczy o słabości naszej giełdy. Choć z rynku znikł balast związany z wygasaniem kontraktów terminowych (w piątek wygasła seria czerwcowa), to w poniedziałek wielu chętnych do zakupów nie było. Ochoczo za to realizowano zyski narosłe w ostatnich tygodniach. Nasza giełda była jedną z najgorzej zachowujących się na świecie. Niestety, w ostatnim czasie taka sytuacja zdarza się coraz częściej.

Mocne spadki były wypadkową przeceny na większości zagranicznych parkietów. Globalnych inwestorów w zakłopotanie wprowadził najświeższy raport Banku Światowego. Bank przewiduje w nim, że światowa gospodarka odnotuje w tym roku spadek PKB o 2,9 proc. Jeszcze w marcu instytucja prognozowała spadek PKB "tylko" o 1,7 proc. Dla Polski prognoza przewiduje wzrost gospodarczy o 0,5 proc. Inwestorzy negatywnie przyjęli też wypowiedź jednego z członków Europejskiego Banku Centralnego (ECB), który rozwiał nadzieje na dalsze obniżki stóp procentowych w tym roku.

Na GPW pod kreską znalazła się większość kursów blue chipów. Niektóre z nich spadły o 7 proc. Mocno potaniały papiery PKN Orlen czy PGNiG. Obie firmy podpisały porozumienie ws. wspólnych inwestycji wydobywczych. Jak się okazało, ta informacja miała niewielkie znaczenie. Wśród najmocniej przecenionych blue chipów znalazły się banki (Pekao), Lotos, KGHM i Cersanit. Temu ostatniemu nie pomógł komunikat, że EBOR pożyczy mu do 20 mln euro na ukraińską inwestycję.

Wśród mniejszych firm czerwoną latarnią były ZNTK Łapy. Kurs spółki zanurkował. A wszystko przez złożenie wniosku do sądu o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku.

Na słabym rynku błyszczała Vistula. Kursowi odzieżowego potentata pomogły informacje o negocjacjach z Fortis Bankiem nt. zrolowania kredytu. Celem jest konwersja zadłużenia na 8-letni kredyt. Kursowi mogła też pomóc ewentualna emisja akcji. W planach najbliższego walnego zgromadzenia akcjonariuszy znalazł się punkt dotyczący emisji 8 mln akcji z wyłączeniem prawa poboru. Papiery te miałyby trafić do nowego inwestora. Cena emisyjna to aż 4,85 zł.

W gronie szybko rosnących spółek znalazł się także Synthos. Na rynku pojawiły się informacje, że wyniki chemicznej spółki z drugiego kwartału mogą być dobre, głównie z powodu nieźle prosperującego segmentu syntetycznych kauczuków używanych do produkcji opon. Spośród blue chipów bardzo dobrze na tle rynku zachowywał się Cyfrowy Polsat. Duży wpływ na to miały informacje, że spółka przygotowuje się do ofensywy — zaoferuje w jednej ofercie telewizję, internet i komórki.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane