Mocna zieleń na europejskich parkietach

WST
15-07-2009, 18:26

Tak udanej sesji na największych zachodnioeuropejskich giełdach nie było już dawno. Indeksy zaczęły notowania z  „wysokiego C” i z biegiem godzin zwiększały skalę aprecjacji.

Spektakularny powrót optymizmu na rynki to przede wszystkim zasługa nadspodziewanie dobrych wyników kwartalnych kilku największych międzynarodowych koncernów i zwyżki cen na rynku surowcowym, napędzanym nadziejami na rychłe wyjście gospodarek z kryzysu, a co za tym idzie, wzrostu popytu na metale i ropę. Wsparciem dla kupujących były też dobre dane produkcji przemysłowej i indeksie NY Empire State zza oceanu.

Tym razem swoją rękę do poprawy nastrojów przyłożyli dwaj potentaci sektora high tech, amerykański Intel i holenderski ASML. Obaj giganci z branży mikroprocesorów przedstawili dosyć obiecujące prognozy na kolejne miesiące, zaś Intel dodatkowo pochwalił się rezultatami kwartalnymi które przebiły prognozy analityków.

Wzięciem cieszyły się walory spółek surowcowych. Powody do zadowolenia mieli m.in. akcjonariusze Rio Tinto. Firma poinformowała, że w minionym kwartale produkcja rudy żelaza wzrosła o 8 proc. i podtrzymała tegoroczną prognozę wydobycia 200 mln ton surowca w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony Chin.

Mocna zwyżka stała się również udziałem akcji Alcatel-Lucent. Wszystko za sprawą podwyższenia przez Bank of America do „kupuj” rekomendacji dla papierów największego na świecie producenta sieci telekomunikacyjnych.

Spory popyt towarzyszył wymianie akcji Alstom, potentata w produkcji m.in. turbin i pociągów. Również w tym przypadku aprecjację „wymusili” analitycy. Tym razem jednak z Morgan Stanley radząc „przeważanie” akcji wobec wcześniejszej oceny na poziomie „zgodnie z rynkiem”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Mocna zieleń na europejskich parkietach