Mocne spadki na kontraktach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-10-2021, 13:46

Huśtawki nastrojów na amerykańskich parkietach ciąg dalszy. Po wtorkowych silnych wzrostach, środowe notowania kontraktów terminowych na indeksy toczą się pod dyktando podaży i równie mocno oddają zyski. Ponownie najsłabiej zachowują się futures na indeks rynku technologicznego Nasdaq.

fot. Bloomberg

Przecena inspirowana jest spadkami na giełdach w Azji i Europie. Wyraźne pogorszenie nastrojów jest wynikiem obaw związanych z wysokimi cenami ropy i gazu i ich przełożenia się na inflację. Swoje trzy grosze dokłada niepewność dotycząca pata w amerykańskim Kongresie w kwestii limitu zadłużenia rządowego.

Ceny ropy naftowej są najwyższe od siedmiu lat, gaz też jest najdroższy od kilku lat. Rosną oczekiwania inflacyjne, co przy większej niż zakładano trwałości wzrostowego trendu cen, może zmusić amerykańskie władze monetarne do szybszej reakcji na zagrożenie, ze strony inflacji.

Pewne obawy budzą też zaplanowane na najbliższe dni dane makro. Chodzi głównie o odczyty z rynku pracy. Oczekuje się, że potwierdzą wolno postępującą poprawę w kontekście zatrudnienia. Już dzisiaj przed sesją zaprezentowany zostanie odczyt firmy ADP dotyczący zmiany zatrudnienia we wrześniu w sektorze prywatnym, poza rolnictwem. Prognozuje się wzrostu liczby etatów o 428 tys. wobec 374 tys. w sierpniu.

Z kolei w piątek na rynek trafią rządowe dane o stopie bezrobocia i zmianie zatrudnienia, które są jednym z elementarnych wskaźników dla Fed w podejmowaniu decyzji o stopach procentowych i ewentualnym ograniczeniu bodźców stymulacyjnych.

Ważną z punktu widzenia atrakcyjności akcji dla inwestorów jest też informacja o wzroście rentowności 10- i 30-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, które osiągnęły najwyższy poziom od czerwca.

Ceny ropy poddają się niewielkiej korekcie, której skala jest na razie bez znaczenia dla cen energii. Co ciekawe, mimo panującej na rynku niepewności i nerwowości, zniżkuje też wycena złota, uważanego powszechnie za bezpieczną przystań.

Około godziny 13:30 kontrakty na indeks DJ IA spadały o 0,96 proc. Na wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zniżkowały o 1,12 proc. zaś na Nasdaq o 1,28 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane