Mocny dolar, słaby złoty

TMS
opublikowano: 23-01-2008, 17:22

Jeszcze rano można było przypuszczać, że po drastycznej obniżce stóp przez FED polska waluta będzie kontynuować rozpoczęte wczoraj umocnienie. Złotówka szybko jednak przeszła do defensywy. Osłabienie naszej waluty nie dziwi w kontekście spadków na europejskich parkietach i  słabnącego eurodolara.

Nieco zaskakujące jest umocnienie waluty amerykańskiej, która wykazuje ostatnio negatywną korelację z zachowaniem giełd. Pod koniec dnia, wraz z poprawą nastrojów na giełdowych parkietach obserwowaliśmy odwrócenie sytuacji na parach złotowych. Kurs USD/PLN pod koniec sesji znajdował się w górnej części dziennego zakresu wahań, w okolicach 2,49.

Stabilniej było za to na parze EUR/PLN. Aprecjacji uległ japońska jen. Kurs USD/JPY zniżkował do poziomu 105, wyznaczając nowe tegoroczne minima. Pogłoski o aktywności Banku Japonii i obawy o interwencję przeciwko jenowi zatrzymały aprcjacje japońskiej waluty.

Notowania eurodolara zniżkowały wyznaczając dzienne minima na poziomie 1,4510. Rynek ten pozostaje rozchwiany i wciąż charakteryzuje się dużą zmiennością. Dużą rolę odgrywają w tym emocje związane z obawami przed recesją w Stanach Zjednoczonych.

Dzisiejsze dane makroekonomiczne z Eurolandu nie wywarły dużego wpływu na notowania wspólnej waluty. Wstępny odczyt indeksu PMI w strefie euro zarówno dla sektora produkcyjnego, jak i sektora usług okazał się niższy od oczekiwań, ale dane te podlegać będą jeszcze rewizji. Z kolei zamówienia przemysłowe w Eurolandzie przekroczyły oczekiwania analityków i wyniosły w listopadzie 2,7 proc (oczekiwano wzrostu o 1,4 proc).

Dominika Barszcz
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane