Mocny dolar wyhamował wzrost notowań ropy

  • PAP
opublikowano: 12-03-2021, 09:17

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje - mocny kurs amerykańskiego dolara zniechęca inwestorów do zakupów na rynkach paliw. Do tego obraz popytu na ropę na świecie jest "nierównomierny" - informują maklerzy.

Andrey Rudakov

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,50 USD, niżej o 0,80 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 69,11 USD za baryłkę, niżej o 0,75 proc.

Skala popytu na paliwa w wielu regionach na świecie jest różna - m.in. w Indiach sprzedaż paliw spadła w lutym w związku z wyższymi cenami, podczas gdy rośnie popyt na paliwa w USA i Wielkiej Brytanii.

Tymczasem przyjęty w ostatnich godzinach pakiet wsparcia stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki poprawił ogólne nastoje na rynkach, ale nie na tyle, aby poprawić sentyment na rynkach ropy, bo umacniający się kurs amerykańskiej waluty zmniejsza atrakcyjność towarów wycenianych w USD.

"Ostatnie zwyżki cen ropy okazały się jednak +kruche+" - ocenia Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Gdy pozytywny sentyment związany z przyjęciem w USA bodźców fiskalnych dla tamtej gospodarki osłabnie, znów na rynki mogą powrócić obawy o inflację" - dodaje.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 2,5 proc. W tym tygodniu WTI staniała jednak o 0,9 proc.

Od początku 2021 r. WTI zwyżkowała o ponad 35 proc. ponieważ sytuacja na rynkach paliw zaczyna się zacieśniać w związku z ograniczeniami produkcji surowca przez członków sojuszu OPEC+ i poprawia się sentyment związany z przeprowadzanymi szczepieniami na Covid-19 na świecie.

Utrzymujące się wysokie ceny ropy mogą - zdaniem analityków - zachęcić amerykańskich producentów ropy z łupków do większej aktywności.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane