Mocny dolar znów ciąży na PLN

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 24-05-2018, 07:27
aktualizacja: 24-05-2018, 07:30

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi wyhamowanie zwyżki dolara po publikacji minutes z ostatniego posiedzenia Fed.

 

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3009 PLN za euro, 3,6744 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6988 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9121 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,248% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na rynku FX cechowały się podwyższoną zmiennością z uwagi na ruchy na eurodolarze. Początkowo amerykańska waluta kontynuowała wzrosty poniżej 1,17 EUR/USD. W konsekwencji obserwowaliśmy utrzymanie presji na walutach EM, w tym PLN. EUR/PLN zamiast kontynuować ruch korekcyjny ponownie podbił do strefy oporu w rejonie 4,31-4,3150 PLN. Docelowo jednak publikacja stosunkowo gołębich minutes z ostatniego posiedzenia Fed zaszkodziła amerykańskiej walucie. Dodatkowo w tle pojawiły się spekulacje odnośnie nałożenia nowych ceł na samochody importowane do USA – czyli potencjalna, kolejna odsłona tzw. wojny handlowej na linii USA-Chiny. Aktualny układ rynkowy, poza relatywnie mocnym dolarem cechuje się też pewnymi przepływami w stronę walut typu safe haven (JPY, CHF), co wraz z korektą na rynkach akcyjnych sugeruje lekki układ typu risk-off. W takim otoczeniu ewentualne odbicie techniczne na PLN będzie miało jedynie charakter korekty. Dodatkowo lokalni gracze musieli wczoraj zmierzyć się ze słabszym wskazaniem dot. sprzedaży detalicznej za kwiecień (4,6% r/r vs oczek. 8,1% r/r). Warto zaznaczyć jednak, iż część obserwatorów spodziewała się niższego odczytu z uwagi na układ świąt. Niemniej wczorajsza publikacja popsuła nieco odbiór danych makro z początku maja (m.in. dobre wskazanie PKB za I kw.).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. MF przeprowadzi jedynie aukcję długu o wartości ok. 3 mld PLN. Ciekawie jest jednak na szerokim rynku, gdzie będziemy świadkami wystąpień wielu bankierów centralnych (BoE, EBC oraz Fed). Dodatkowo w kalendarzu mamy publikację minutes z posiedzenia EBC oraz dane makro z USA.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN ponownie znalazł się w strefie oporu na 4,31-4,3150 PLN. Kwotowania USD/PLN osiągnęły najwyższy poziom od listopada 2017r. - teoretycznie również tutaj mamy jednak do czynienia z potencjalnym oporem 3,66-3,70 PLN. Wybicie ww. pełnego zakresu zmieniać będzie długoterminowy obraz techniczny na parze.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mocny dolar znów ciąży na PLN