Mocny spadek cen producentów w Chinach

opublikowano: 10-06-2020, 09:20

Ceny producentów w Państwie Środka spadły najmocniej od ponad czterech lat. Wskazuje to na skalę presji jaka wywierana jest na sektor produkcyjny, ponieważ pandemia COVID-19 ogranicza przepływy handlowe i globalny popyt.

W maju 2020 r. wskaźnik cen producentów (PPI) odnotował 3,7 proc. spadek w ujęciu rocznym, wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego. To najwyższa dynamika spadku od marca 2016 r. Odczyt jest wyższy niż mediana prognoz ekonomistów, która zakładała spadek rzędu 3,3 proc. wobec 3,1-proc. zniżki w kwietniu.

Największy udział w tym spadku miał sięgający 57,6 proc. spadek cen w przemyśle naftowym i gazowym oraz 24,4 proc. zniżka w sektorze przetwórstwa ropy naftowej, węgla i innych paliw.

Eksperci podkreślają, że w ujęciu miesięcznym doszło jednak do pewnej stabilizacji. W porównaniu bowiem z kwietniem PPI spadł o 0,4 proc. podczas gdy miesiąc wcześniej spadek wyniósł 1,3 proc.

Ujemne odczyty PPI prawdopodobnie będą „nową normą” w dającej się przewidzieć przyszłości - ocenił Tommy Xie, ekonomista Chin w OCBC Bank w Singapurze.

Tymczasem wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w maju o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. W tym przypadku jest to najniższy wzrost od marca 2019 r. W kwietniu inflacja CPI wyniosła 3,3 proc. Ekonomiści oczekiwali majowej CPI na poziomie 2,7 proc.

Spowolnienie tempa wzrostu było to w dużej mierze spowodowane wyhamowywaniem wzrostu cen żywności, która podrożała w maju o 10,6 proc. licząc r/r podczas gdy w kwietniu wskaźnik wzrósł o 14,8 proc. Swoje piętno na CPI odcisnęła wieprzowina, której ceny zwiększyły się o 81,7 proc. choć wyhamowały nieco swój wzrost po 96,9-proc. zwyżce w kwietniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane