Czytasz dzięki

Mocny spadek indeksu ZEW

opublikowano: 16-10-2018, 11:58

Indeks Europejskiego Centrum Badań nad Gospodarką (Zentrum fur Europaeische Wirtschaftsforschung) badający nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech spadł w październiku mocniej od oczekiwań.

Indeks ZEW spadł o 14 punktów wobec września do - 24,7 pkt. Tym samym jest to najniższy poziom od sierpnia 2012 r., do którego indeks zbliżył się już w lipcu tego roku. Ekonomiści oczekiwali tymczasem, że  indeks spadnie do -12 pkt.

“Oczekiwania wobec niemieckiej gospodarki spadają przede wszystkim w obliczu nabierającego na sile sporu handlowego pomiędzy USA i Chinami. Wynikającego z tego negatywne oczekiwania wobec eksportu są teraz coraz bardziej widoczne w rzeczywistym rozwoju eksportu. Ponadto Dalszym negatywny wpływ na nastroje ma zagrożenie "twardym brexitem", które staje się coraz bardziej prawdopodobne. Wreszcie sytuacja koalicji rządzącej w Berlinie jest postrzegana jako bardziej niestabilna, co wpływa negatywnie na nastroje gospodarcze”, powiedział cytowany w komunikacie prezes ZEW Achim Wambach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane